Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst průmyslové výroby v Evropské unii v lednu zrychlil

Růst průmyslové výroby v Evropské unii v lednu zrychlil

14.03.2011 12:13
Autor: ČTK

Průmyslová výroba rostla v lednu v eurozóně stejným tempem jako v prosinci, tedy o 0,3 procenta. V celé Evropské unii naproti tomu průmysl citelně zrychlil růst z prosincových 0,2 procenta na lednových 0,6 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku průmysl v zemích platících eurem v lednu letošního roku stoupl o 6,6 procenta a v celé evropské sedmadvacítce vzrostl o 6,8 procenta.

Lednový výsledek v eurozóně je jen nepatrně horší než očekávání ekonomů, kteří v průměru předpovídali meziměsíční růst o 0,4 procenta. "Oživení v průmyslu pokračuje. Ovšem leden se nachází před vypuknutím nové ropné krize. Bude tak záležet především na vývoji v únoru a březnu. Pak teprve uvidíme, jak je oživení odolné," řekl agentuře Reuters Carsten Brzeski z ING.

Pokud by průmyslová výroba v únoru a březnu tempo růstu z ledna udržela, přispěla by zásadně ke zvýšení HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Podle Bena Maye z Capital Economics by HDP v eurozóně mohl proti předchozím třem měsícům vzrůst o zhruba jedno procento. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom ekonomika eurozóny rostla mezičtvrtletně o pouhých 0,3 procenta.

Nejrychleji v meziměsíčním srovnání se lednová průmyslová výroba zvýšila na Maltě s růstem o šest procent, v Estonsku o 4,2 procenta a v Česku o 3,5 procenta. Klesala naopak v Portugalsku o 4,2 procenta, Finsku o 2,8 procenta a Lotyšsku o 2,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.01.2026
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data