Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Jaderné harakiri

Jaderné harakiri

14.03.2011 18:19

Ač je to možná na první pohled překvapující, negativní názor na jádro mám dosti pevný přesto, že nejsem jaderný energetik. Důvodem je to, že trochu sleduji situaci v globální ekonomice a na finančních trzích.

Pokračování článku je dostupné jen klientům placených služeb Patria Plus / Investor Plus případně uživatelům platformy Patria Direct. Pokud jste klientem těchto služeb, potom je nutné se Přihlásit.

Patria Plus / Investor PlusV rámci placeného informačního servisu získáte přístup ke kompletnímu zpravodajství www.patria.cz bez jakýchkoliv omezení. Veškeré zprávy, komentáře a horké zprávy jsou zobrazovány terminálovou metodou (bez nutnosti obnovovat stránku) bez zpoždění a v plné verzi. 

Nejen zpravodajství, ale i další služby získáte v Patria Plus / Investor Plus - sms a e-mailové zpravodajství, data z finančních trhů v reálném čase, kompletní analytický servis, rozsáhlé databáze časových řad ke stažení, prognózy vývoje a valuace, ekonomické fundamenty, nástroje a kalkulátory... více


Váš názor
 • Cerna labut sedi, ale vzdy je neco za neco
  15.03.2011 11:24

  Nejsem si jist , zda Váš výrok o nesmyslu výpočtu a řízení se pravděpodobností je správný. Právě výpočet pravděpodobnosti rozhoduje o míře zabezpečení a nákladech na ni. To platí ve financích stejně jako u techniky. A nějak to spočítat musíte. Jak zabráníte nejlépe utopení člověka ??? Zákážete mu se koupat !!!! Z jiného soudku :: kdyby v Dukovanech prasklo potrubí chladící reaktor a zároveň se porouchala čerpadla, jsme v tom jak Japonci, ještě hůř. A i když se to může stát třeba jednou za 100 000 let při počtu reaktorů a let provozu se k tomu blížíme :-) Stejně tak se k nám blíží asteroid se kterým se Země jednou srazí. A stejně tak nějaký bezdomovec jednou řekne exekutorovi ,že bydlí u Vás ............. Už si hledáte větev ??? :-)
  Hrosik
 • Pokrok
  15.03.2011 8:47

  Pokrok přináší oběti...co si nedovedeme spočítat, nebo domyslet musíme zaplatit...někdy i cenu nejvyšší..
  Jarek
 • možná
  15.03.2011 7:14

  pan Soustružník chtěl napsat, že se mu líbí fotovoltaika na úrodných polích. Mám jeden dotaz, jak myslíte, že je bezpečná vodní elektrárna v případě velkého zemětřesení? Jinak tahle havarie není problém jaderné energetiky, ale šlendrijánstvím japonských inženýrů a podceněním přívalových vln. Svět v budoucnu čeká takovýchto problémů mnohem víc a mnohem horších - Los Angeles, Neapol....
  tk69
  • Re: možná
   15.03.2011 8:16

   jen pro připomenutí - když bouchne tepelná elktrárna nebo se protrhne ta vodní je to katastrofa, která se dá zvládnout na regionální úrovni, ale jaderná katastrofa je problém pro celý stát a dost často pro celý kontinent, Černobyl ozářil i produkci ve Francii... chybovat je lidské a pokud nejsme fantast magoři, tak připustíme, že špatně postavené jaderné elektrárny jsou bohužel po celém světě... tedy rozhodně je to problém samotné jaderné energetiky, vyloučit další nehody nejde osobně navrhuji sestavit tým z nadšenců jaderné energetiky a ten vyslat do Japonska aby nám ukázal, že o nic nejde... jinak oběti v Japonsku spojené s výbuchy jaderné elektrárny jsou a počítají na desítky (zřejmě jde o ignoraci a pohrdání)
   paopao
   • ne
    15.03.2011 8:48

    to ale není problém JE, ale toho, že se podceňují rizika i ve snaze ušetřit. Já proti zákazu JE nic nemám, ale není alternativa a nebo když je tak drahá, ale ani proti tomu nic nemám. Klidně budu platit 3-4 násobné ceny za čistou energii, ale podívejte se co se tady strhlo za histerii vloni ohledně zdražení energie o několik procent. Současná generac e si musí rozhodnout, buď budeme mít za několik let (ne hned) čistou a bezpečnou energii, ale hodně drahou, třeba až desetinásobně drahou a nebo budeme riskovat a budeme mít energii cenově na současné úrovni, ale obojí prozatím nelze a to ani když to rozhodně někdo v Bruselu.
    tk69
    • Re: ne
     15.03.2011 9:05

     http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-je-dobre-mit-male-jaderne-zbrane-dh9-/p_zahranici.asp?c=A101107_103027_p_zahranici_wag máme tady tisíce jaderných zbraní rovnající se účinkem statisíců elektráren sloužícím výrobě energie.A ty zbraně je nese...ou.Na evropu míří stovky hlavic s účinkem tisíců temelínů.A spíme klidně A porucha elektrárny je najednou žrádlo pro novináře a analytiky jenž neví ,o čem zrovná psát.!!!!!!!!!!!!!jsou to smutné věci co se dějí.Ale měly by si mocnosti světa zamést před svým jaderným prahem.
 • Jaderná energetika
  14.03.2011 19:45

  Pane Soustružníku, vcelku rád čtu Vaše sloupky, přesto, že se v nich obvykle pasujete na odborníka ve všech oblastech našeho života. V této oblasti ale odborníkem opravdu nejste. Zatím totiž prakticky žádné oběti jaderné katastrofy v Japonsku nejsou a pevně věřím, že ani nebudou. Ujišťuji vás, že jsou-li v postižené oblasti klasické energetické zdroje, nebo třeba geotermální elektrárny, chemické provozy a jiné, budou mít při rozsahu přírodní katastrofy srovnatelný počet (ne-li vyšší) obětí, než postižené jaderné elektrárny. Je však lacinější napsat sloupek právě o tom, kam se vrhají senzacechtiví novináři, bulvár i další "mozkovymetači". Mrzí mě, že se takovým směrem dáváte bez dostatečných znalostí i vy. Největším nebezpečím od všech dobře honorovaných "klasických" energetiků, enviromentalistů a dalších křiklounů (zkuste uhodnout, kdo je honoruje) je to, že zabrzdí na dlouhou dobu vývoj a výzkum, který, jaderné zdroje, jež jsou z těch prakticky využitelných nejbezpečnější, může a musí dále zdokonalit a také dále zvýšit jejich bezpečnost i při tak apokalyptických událostech, jaká se právě stala v Japonsku. Na základě způsobu uvažování, patrném z Vašeho sloupku musím předpokládat (máte-li se rád), že po pádu jakéhokoliv dopravního letadla po okamžiku, kdy jste začal vnímat, jste už do žádného nenastoupil a po potopení Titaniku, kterému byla také věnována mnohaletá mimořádná mediální pozornost, nemůžete jistě cestovat ani lodí (pravděpodobně to platí i o železniční nebo automobilové dopravě). V takovém případě je váš obzor velmi omezený a usuzuji, že vaším jediným informačním zdrojem je internet - životní zkušenosti to jistě nebudou.
  • Re: Jaderná energetika
   14.03.2011 23:31

   pan Soustužník by se měl nastěhovat k elektrárně Dětmarovice.A dýchat z plných plic.http://regiony.impuls.cz/zpravy/na-ostravsku-a-karvinsku-byl-kvuli-smogu-vyhlasen-signal-regulace/588024&id_seznam=
   ?
  • Re: Jaderná energetika
   14.03.2011 20:40

   ... napište ještě něco k pet lahvím, prosím.
   bohuš-bývalý Arkadij
   • žádost
    14.03.2011 20:46

    o článek byla určena panu Soustružníkovi. Jen ať do toho nevnáším zmatek, když se mi to objevilo jinde než jsem chtěl.
    bohuš-bývalý Arkadij
  • Re: Jaderná energetika
   14.03.2011 20:21

   Pan Soustruznik napsal clanek, ve kterem se snazi vysvetlit neco o cem ani nema potuchy. Jeste, ze to nespal na papir, to by byla opravdu skoda stromu, ale zase se clovek muze zasmat, jak se snazi byti vseznalkem-to je jedine o cem clanek vypovida:-)
   Lubos
  • Re: Jaderná energetika
   14.03.2011 20:11

   Pane Soustružníku, kolik lidí zahubil provoz uhelných elektráren v severních Čechách za dob kdy ještě nebyly odfiltrovány??
   Kóřa
   •  
    15.03.2011 9:40

    Koro, vracis se do doby kdy se zacinalo s katalyzatory v autech. CR nemusi k.rvit nase zdravi a vyrabet o tretinu vice energie (jaderne/tepelne) nez sama spotrebuje, pokud nechce snizovat zisky CEZu.
    VSE LIMITED
Aktuální komentáře
18.05.2021
9:14Rozbřesk: Plán obnovy může do ekonomiky poslat v nejbližších letech až 200 mld. CZK
8:47Japonská ekonomika v prvním kvartále propadla anualizovaně o 5,1 procenta
8:47Dolar slábne, evropské akcie mohou ráno otevřít v plusu  
8:37Dvě velké francouzské televizní stanice TF1 a M6 se dohodly na fúzi
8:26Ekonomika Ruska v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně snížil o jedno procento
5:53Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Engie SA (03/21 Q1)
Home Depot Inc/The (04/21 Q1, Bef-mkt)
Imperial Brands PLC (Bef-mkt)
Macy's Inc (04/21 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
Vodafone Group PLC (03/21 Q4, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
13:00Walmart Inc (04/21 Q1)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb