Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irský ministr financí: Firemní daně nezvýšíme za žádnou cenu

Irský ministr financí: Firemní daně nezvýšíme za žádnou cenu

14.03.2011 18:47
Autor: ČTK

Irsko se za žádnou cenu nevzdá nízkých firemních daní výměnou za nižší úroky u finanční pomoci. V Bruselu to dnes během jednání ministrů financí eurozóny novinářům řekl irský ministr financí Michael Noonan. Dublin ke zvýšení daní tlačí především Francie a Německo. Irská vláda však tvrdí, že by Irsko tímto krokem ztratilo značnou část vlastní konkurenceschopnosti.

"Je neopodstatněné čekat, že bychom něco takového udělali, protože jde o hlavní nástroj rozvoje v Irsku. Můžeme naší ekonomiku znovu přivést k růst jen kvůli tomu, že vyvážíme. Nebudeme přeci kousat do ruky, která nás krmí," řekl Noonan novinářům. Podle něj Irsko nepodpoří ani případné zavedení jednotného daňového základu v eurozóně, o němž uvažují především Berlín a Paříž.

Otázka daní v Irsku se stala i příčinou střetu na summitu eurozóny, který se v Bruselu uskutečnil v pátek. Nový irský premiér Enda Kenny požádal své kolegy, aby souhlasili se snížením úroků u pomoci Irsku, která celkově dosahuje zhruba 80 miliard eur. Úroková sazba ve výši necelých šesti procent, kterou dojednal ještě bývalý vládní kabinet, je podle nové vlády příliš vysoká a do budoucnosti ohrožuje naplnění státních závazků.

Kenny se v pozdních večerních hodinách v pátek pohádal s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který po Dublinu žádal vyšší daně za nižší úroky. Irský premiér výměnný obchod nakonec odmítl a naopak blokoval jednání o opatřeních, která mají zvýšit konkurenceschopnost eurozóny.

Počínání vlastní vlády ovšem podporuje drtivá většina Irů. Kennyho postoj na summitu podpořilo podle průzkumu, který dnes zveřejnil deník Irish Independent, 78 procent obyvatel.

"Postoj, který ukázali Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová, je snadno předvídatelný. Francie a Německo chtějí v celé EU zavést jednotný daňový systém pro firmy. To je čistě otázka hladu po větší moci," řekl Michael McDowell, bývalý šéf irské politické strany Progresivní demokraté. Podle něj by jednotná firemní daň napříč EU vedla k přesunu firem z okraje Evropy do jejího středy, tedy do Německa a Francie.


Váš názor
  • Daňoví Mičurinci
    15.03.2011 7:52

    Je zajímavé, jak nám je Irsko dáváno za daňový vzor (názvy "irský tygr" atd.), tak už se tu moc nepíše, jak model daňových "Mičurinců" přivedl Irsko s krizí málem ke státnímu bankrotu a stejně tak další státy (Litva, Lotyšsko...)
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data