Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Daňová kvóta po daňové reformě klesne o 2 procenta na 33 procent

Kalousek: Daňová kvóta po daňové reformě klesne o 2 procenta na 33 procent

21.03.2011 8:19
Autor: ČTK

Složená daňová kvóta by po daňové reformě měla klesnout ze současných zhruba 35 procent na 33 procent, řekl včera v pořadu ČT Otázky Václava Moravce ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Změny sazeb a výpočtu daně z příjmu a sjednocení sazby daně z přidané hodnoty mají v Česku nastat postupně do roku 2013.

"Vzhledem k tomuto odhadu HDP bude daňová kvóta oscilovat kolem 33 procent, zatímco tady byla kolem 37," uvedl Kalousek. Plánované daňové změny mají však podle něj být fiskálně neutrální a neměly by zvýšit ani snížit deficit státního rozpočtu.

"V situaci, kdy máme sekeru státního rozpočtu 130 miliard v letošním roce není možné snižovat daně, to jde proti logice věci," uvedl v reakci na Kalouskovy výroky předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vládou prosazované změny podle něj navíc negativně dopadnou na rodiny s dětmi, důchodce a střední třídu na úkor firem, které si polepší.

Ministerstvo financí chystá od roku 2013 v rámci reformy daní zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nahradit jej novou sazbou daně, která by se počítala z hrubé mzdy. MF se rovněž chystá zrušit většinu daňových výjimek, například odpočet úroků u hypoték nebo zvýhodnění stravenek. Podle úřadu by se celkově mělo díky změnám mírně snížit daňové zatížení, podle odborníků ovšem výrazné změny u většiny lidí nenastanou. Firmám by výše daně měla zůstat na 19 procentech. Změny plánuje MF od roku 2013.

Návrh vládní koalice zveřejněný začátkem března počítá kvůli důchodové reformě nejprve se zvýšením základní sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a se sjednocením sazeb na 17,5 procenta od roku 2013. Původní návrh zněl 20 procent.

Podle Sobotky nelze rušit daňové výjimky bez ohledu na to, co to udělá s ekonomikou a sociálními poměry ve společnosti. Vláda by proto prý měla mít připraveny důkladné analýzy, aby reformy nedopadly tak jako některé podobné záměry v minulosti, které byly následně přehodnoceny, nebo dokonce zrušeny. Socialistům se nelíbí především plánované zvyšování DPH. "Není možné debatovat o sjednocení DPH, to my pokládáme za nepřijatelné a velmi sociálně nespravedlivé opatření," řekl Sobotka.

"I po těchto změnách z hlediska příjmů v jednotlivých decilech obyvatelstva budeme stále jednou z nejrovnostářstějších zemí, stále jednou ze zemí s nejvyššími náklady práce a zemí se stále ještě poměrně mírným zdaněním spotřeby v poměru s jinými zeměmi," řekl Kalousek.

Odbory uvažují v souvislosti s chystanou daňovou reformou z dílny ministerstva financí o generální stávce, uvedl dnes ve společné diskusi předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Jím vedená druhá největší odborářská centrála v zemi sdružuje asi 200.000 lidí.


Váš názor
 •  
  21.03.2011 10:08

  Kalousek je kalousek. Zní to dobře, ale už neříká že ty 2% a určitě víc zaplatí důchodci a ti co mají tak akorát.
  Homo
  • jak to myslíš?
   21.03.2011 13:43

   jak to zaplatí ty 2 procenta?
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data