Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyšetřování velkých bank kvůli manipulaci se sazbami Libor nabírá na rozměru, přidal se zájem Britů o Barclays

Vyšetřování velkých bank kvůli manipulaci se sazbami Libor nabírá na rozměru, přidal se zájem Britů o Barclays

25.03.2011 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Vyšetřování manipulací se sazbami LIBOR, které jsou určující pro trh derivátových a dluhopisových instrumentů za více než 350 bilionů amerických dolarů ze strany americké komise pro cenné papíry SEC, amerického ministerstva spravedlnosti, komise pro obchodování s deriváty, japonského regulátora a nově také britského regulátora nabírá na rozměru. Jako první jej ve výroční zprávě za rok 2010 potvrdila švýcarská banka UBS. V dokumentu musela přiznat, že „v minulosti“ obdržela předvolání od SEC k podání vysvětlení, týkajícího se vyšetřování, zda se UBS sama, nebo ve spolupráci s další stranou, nepodílela na manipulaci se sazbami LIBOR. „Banka UBS zahájila interní vyšetřování a plně spolupracuje s vyšetřovateli,“ uvedla UBS ve zprávě. Novým terčem značného zájmu britského regulátora je banka Barclays, dalšími vyšetřovanými finanční domy jsou německá Deutsche Bank a americké banky Citigroup, Bank of America či JPMorgan Chase & Co.

Sazby LIBOR jsou stanovovány denně britskou bankovní asociací BBA a propočet je založen na datech přicházejících od panelu bank. Ty poskytují údaje pro propočet, za kolik je možné si půjčit zdroje na různé období v různým měnách. Platnost LIBOR sazeb utrpěla právě v průběhu finanční a následné ekonomické krize, kdy se jejich vypovídací schopnost značně snížila ruku v ruce s obrovskou nedůvěrou na mezibankovním trhu, který v zásadě zastupovaly centrální banky, jelikož banky si nebyly kvůli nečitelnému zdraví protějšků půjčovat napřímo. Pokud by vyšetřování ukázalo, že sazba Libor byla záměrně stanovována na nižších úrovních, než měla být, ve zkratce by to znamenalo, že banky a investoři byli připraveni o značné objemy úrokových příjmů. Prospěch však měli naopak ti, co si peníze vypůjčili.

Vyšetřování může být z dalších, která přicházejí s časovým zpožděním. Již v březnu roku 2008 varovala banka pro mezinárodní platby BIS, že některé banky reportují výpůjční náklady nepravdivě, aby maskovaly své problémy s financováním na mezibankovním trhu (či si naději na takové financování zvýšily). Asociace BBA tři měsíce poté reagovala zvýšením počtu reportujících bank, vstupujících do propočtu LIBOR. Data Bloomberg ukazují, že UBS, které náklady na zajištění proti selhání vzrostly mezi červencem 2007 a dubnem 2008 na více než devítinásobek a která odepsala přes 38 mld. USD ztrát, kótovala výpůjční náklady v amerických dolarech po 85 procent dní v rámci této periody. Tim Bond z Barclays Capital již v květnu 2008 připustil v Bloomberg TV, že banky reportují BBA „příznivější“ čísla proti realitě, aby odvrátily problémy se získáváním zdrojů financování.

(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg TV, UBS, Barclays, čtk)

LIBOR, plným názvem London Inter Bank Offered Rate, je londýnská mezibankovní úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na londýnském mezibankovním trhu. Její použití je referenční, v podobě vyjádření nákladů například "1,00 procenta nad 12měsíční sazbou LIBOR". Konkurečním produktem k sazbám LIBOR poskytovaným Britskou asociací bankéřů (BBA) na základě kotací u 16 bank sídlících v Londýně je v případě Euro Libor sazba Euribor, vypočítávaná Evropskou bankovní federací (EBF) na základě údajů od 57 evropských bank.


Váš názor
  •  
    25.03.2011 15:15

    Zajímalo by mne kdy se SEC zbudí a začne řešit obchody na burze. Poněvač v závislosti na katastrofických zprávách s 90% trh roste např. včera ( pouze bych chtěl odborníky uvědomit, že makrodata nebyla v žádném případě úžasná, jak tvrdil analnik s AFT nebo jak se jmenují… Katastrofa s Portugalska ve formě neochoty splácet dluh, kdy Portugalští zákonodárci se vyslovili NE pro škrty ve státním rozpočtu - následná demise premiera. Také došlo k opětovnému zhození ratingu Portugalska, ale Portugalci nebili jediní. Pecku dostali i Španěle, konkrétně šlo o 30bank, kterým udělili tuším moodys sníženi ratingu. Když Irsko dementovalo své HDP 0.6% za Q4 přičemž se čekalo 1.4% A to že US trhy táhl nasdaq respektive celej trh po dobrých HV dvou firem tak k tomu se vyjadřovat raci nebudu, když se podíváte na jejich objem obchodu a cenu zároveň… ? Pravda poněvač kucí ( přesně ti co jsou namočeni v kauze Libor) vytáhli djia nejvíc za par obchodních dnů ze známé trojce a nasdaq za poslední týden v růstu zaostával tak ho nakoply toď vše. Koukejte schválně na dnešní obchodní den co se bude dít. HDP USA se čekalo 3% zveřejnili 3.1% a už tady máme výrok ze HDP rostlo nejrychleji za posledních 5let. Ale to že předchozí Q museli HDP zrevidovat s 3.4% na myslim 3% a zveřejnilo se 2.8% tak to nikoho ….) Tak jsme chtěl ukázat jak to umí v USA :( :(
    fackaprosec
Aktuální komentáře
27.06.2022
22:04V USA se vybíraly zisky  
18:49Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá majitel a CEO Jan Mužátko. WEBINÁŘ 28. 6. od 15:00
18:48Jak dobře investovat do dluhopisů? Webinář 29. 6. od 10:00 s makléřem Janem Cepákem
17:32Švýcarský soud v historickém verdiktu shledal Credit Suisse vinnou v kauze praní špinavých peněz
17:25Eurodolar stoupá na 1,06, růst akcií vyprchává a Amerika nemá jasný směr  
17:24Růst a inflace v následujících letech a pomíjivost jednoho monetárního plánu
17:04Hodnocení ekonomické situace domácností se propadlo nejvíce od vzniku ČR
16:50Zámořské trhy optimismus neudržely, akcie ČEZ zažily panický výprodej  
15:11Ropa prudce dolů?
13:28Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení o svolání schůze vlastníků dluhopisů ROHLIK, FIN. 5,50/26
13:13Týdenní výhled: Jak dlouho vydrží optimismus o Fedu a ekonomice?  
12:05Špatný den pro ČEZ  
12:02Klesly obavy z Fedu i recese a akciím se na úvod týdne daří  
11:56Koaliční strany připouštějí sektorovou daň pro energetické firmy, zjistila ČT. Akcie ČEZ -11 %
10:40Paulsen: Místo vyšších sazeb možná jejich snižování
9:24Rozbřesk: Akcie zažily dobrý týden, sázky na “měkké přistání” se však zdají být předčasné
8:53Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Americké futures po minulém dobrém týdnu pro globální akcie váhají  
8:40Rusko je v platební neschopnosti. Na splátky dluhů má, sankce mu to ale neumožní
6:02RWE, ČEZ a další. Ceny energetik jsou nejvíce zkorelované s cenami emisních povolenek, ukazuje analýza  
26.06.2022
15:42Fisher: Je třeba jednat preventivně, patrná mzdová spirála, Fed musí být razantní, příležitosti z propadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (05/22 Q2, Aft-mkt)
Prosus NV (12/21 Q3, Bef-mkt)
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m
22:15NIKE Inc (05/22 Q4)