Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čínská centrální banka pokračuje v krocení inflace a letos podruhé zvyšuje sazby

    Čínská centrální banka pokračuje v krocení inflace a letos podruhé zvyšuje sazby

    05.04.2011 13:12
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Čínská centrální banka dnes již podruhé od začátku roku zvýšila základní úrokové sazby. Pokračuje tak v sérii zákroků proti rostoucí inflaci a riziku spojenému s možným vznikem bublin na trzích s aktivy. Roční zápůjční sazbu stanovila People’s Bank of China o čtvrt procentního bodu výše na 6,31 procenta, roční depozitní sazba vzroste ve stejném rozsahu a dostane se na 3,25 procenta, s platností od zítřka.

    Od začátku finanční krize tak Čína přistupuje ke zvýšení sazeb již počtvrté, zároveň se jedná o čtvrté opatření na omezení úvěrové aktivity od začátku roku, a od loňského podzimu, kdy Peking zahájil cyklus utahování měnové politiky, je to již sedmý krok v řadě. Minulý měsíc zakročila centrální banka proti inflaci zvýšením míry povinných minimálních rezerv, které musí komerční banky z nových vkladů převádět na banku centrální. Podíl rezerv na vkladech je tak na rekordních 20 procentech, zatímco v loňském listopadu to bylo 17 procent.

    „Inflační tlaky rostou v globálním měřítku a během roku budou nadále tlačit ceny v Číně výše, především zůstane-li cena ropy na vysokých úrovních,“ uvádí ekonom Credit Agricole Kowalczyk. „Centrální banka tak musí vyslat signál, že k udržení cenové stability dělá vše, co je v jejích silách,“ dodává.

    Míra inflace loni v listopadu vystoupila na 5,1 procenta, a dostala se tak nejvýše za více než dva roky. Od té doby sice mírně polevila, stále je ale tomuto maximu na dohled. Ekonomové navíc očekávají, že ceny se budou v dalších měsících opět zvyšovat. Vláda měla v úmyslu držet inflaci kolem tří procent, loni však tento cíl posunula na čtyři procenta. Čínská ekonomika dlouhodobě vykazuje silný růst, který se blíží deseti procentům ročně. Vyšší inflaci, než je například ve vyspělých zemích, v Číně zatím kompenzuje růst mezd. Ten v posledních letech v průměru dosahoval kolem osmi procent ročně. Peking má obavy hlavně z růstu cen potravin, což je problém, který by mohl posílit protivládní nálady.

    (Zdroj: Bloomberg, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba