Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Průmysl i stavební výroba v únoru meziročně zpomalily růst na 13 % resp. 5,6 %

ČSÚ: Průmysl i stavební výroba v únoru meziročně zpomalily růst na 13 % resp. 5,6 %

06.04.2011 9:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla reálně o 13,0 %. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 0,2 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 12,5 %. Stavební produkce v únoru 2011 meziročně vzrostla reálně o 5,6 %. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,9 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 91,2 %. Bylo zahájeno meziročně o 14,5 % bytů více. Dokončeno bylo o 33,7 % bytů méně.

Průmyslová produkce v únoru 2011 meziročně vzrostla reálně o 13,0 %. Po očištění od sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 0,2 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +4,7 procentního bodu, růst o 26,2 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +2,0 p.b., růst o 26,2 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek +1,5 p.b., růst o 19,7 %). Průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 9,7 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 1,3 %) a výroba potravinářských výrobků (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 2,3 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 12,3 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 21,5 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách meziročně vzrostly o 4,5 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 12,5 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 18,2 %, zatímco tuzemské nové zakázky pouze o 3,0 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,5 procentního bodu, růst o 10,8 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +2,7 p.b., růst o 25,3 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +2,5 p.b., růst o 33,1 %). Nové zakázky klesly v odvětví výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek -1,2 p.b., pokles o 8,5 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v únoru 2011 meziročně zvýšil o 3,5 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v únoru 2011 meziročně vzrostla o 4,0 % a činila 23 552 .

Průmyslová produkce podle údajů zveřejněných Eurostatem v lednu 2011 v EU 27 meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 6,8 %. Údaje za únor 2011 Eurostat zveřejní 13. 4. 2011 v 11.00 h.

Stavební produkce v únoru 2011 meziročně vzrostla reálně o 5,6 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v únoru 2011 meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Index stavební produkce se v únoru 2011 pohyboval na úrovni roku 2004 a ve srovnání s únorem 2009 byl o téměř 20 % nižší. Vzhledem k nízké srovnávací základně produkce v pozemním stavitelství vzrostla o 11,0 % (příspěvek +7,7 procentního bodu) a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 7,1 % (příspěvek -2,1 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v únoru 2011 meziročně snížil o 1,9 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 3,1 % a činila 25 153 .

Počet vydaných stavebních povolení se v únoru 2011 meziročně snížil o 2,9 %, stavební úřady jich vydaly 7 120. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 42,0 mld. a ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 vzrostla o 91,2 %. Tento vysoký růst ovlivnilo povolení nákladných energetických staveb a zčásti také nízká srovnávací základna z února 2010.

Počet zahájených bytů v únoru 2011 vzrostl meziročně o 14,5 % a dosáhl hodnoty 2 095 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech meziročně poklesl o 27,0 %. Počet zahájených bytů v bytových domech vzrostl o 246,1 %. Tento nárůst byl způsoben nízkou srovnávací základnou minulého roku, kdy v bytových domech bylo zahájeno pouze 245 bytů.

Počet dokončených bytů v únoru 2011 meziročně poklesl o 33,7 % a činil 2 138 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 10,4 %, v domech bytových poklesl o 67,4 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v lednu 2011 v EU 27 meziročně klesla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,2 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 0,2 % a inženýrské stavitelství kleslo o 9,8 %. Údaje za únor 2011 Eurostat zveřejní 19. 4. 2011 v 11,00 hod.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.09.2025
22:02Wall Street v zeleném: slabší zaměstnanost podporuje sázky na uvolněnější FED, Nebius natrefil na zlatou žílu  
17:23Jsou Spojené státy výjimečné i podle PEG?
15:55Bank of America: Léky na hubnutí nejsou ve srovnání s jinými drahé
13:20KKCG Financing a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
13:11Francouzské náklady na půjčky překonaly poprvé v historii eurozóny ty italské
11:35Akcie Nebiusu rostou po oznámené dohodě s Microsoftem o 50 procent  
10:43Těžaři Anglo American a Teck se spojí, vznikne přední světový těžař mědi
10:21ASML investuje 1,3 miliardy eur do francouzského AI startupu Mistral
9:49Donedávna byl součástí Yandexu, nyní se evropský Nebius hlásí o slovo v AI. Od Microsoftu dostane 19,4 miliardy dolarů
8:51Evropské trhy po pádu francouzské vlády míří do záporu, Apple představí nový iPhone  
8:49Rozbřesk: Průmysl pozvolna jede dál o něco rychleji, zejména díky automotive
6:08Evropa by se měla přestat sama brzdit
08.09.2025
22:07Vrací se americké akcie na svá maxima?  
18:09PODCAST Týdenní výhled: Špatný trh práce v USA převáží nad rostoucí inflací a nové přírůstky do S&P 500  
17:17Nejlepší investor všech dob a neexistence investičního štěstí
16:27Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na pětiměsíční minimum
15:21Muskova SpaceX kupuje frekvenční spektrum EchoStar za 17 miliard dolarů
14:00Volkswagen představil levný elektromobil. Cena by měla začít na úrovni 25 tisíc eur
13:16Když Trump bezprecedentně tlačí na Fed. Zdeněk Tůma na téma odvolávání centrálních bankéřů
12:17IPO Klarny: Švédský fintech už nechce být známý jen modelem "kup teď, zaplať později"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y