Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Maximální podíl ČR na pomoci Portugalsku by byl 11,25 miliardy korun, vyplývá z propočtů

    Maximální podíl ČR na pomoci Portugalsku by byl 11,25 miliardy korun, vyplývá z propočtů

    07.04.2011 11:13
    Autor: ČTK

    Pokud by Portugalsko čerpalo pomoc i z Evropského mechanismu finanční stability (EFSM), ČR by záruky za úvěry vyšly maximálně na 11,25 miliard korun, vyplývá z propočtů ČTK. EFSM existuje vedle záchranného fondu eurozóny (EFSF), ale účastní se jej všech 27 členských států Evropské unie.

    Česko se již teoreticky podílelo na záchraně Irska, když se zaručilo za 6,7 miliardy korun, tedy na podílu z 22,5 miliardy eur (zhruba 540 miliard korun), které Irové čerpají právě z EFSM. V Evropském mechanismu finanční stability přitom zbývá ještě 37,5 miliardy eur (zhruba 900 miliard korun).

    Podíl ČR na EFSM odpovídá podílu na rozpočtu EU a činí zhruba 1,25 procenta. Pokud by tak Portugalci vyčerpali celou zbývající částku, což není příliš pravděpodobné, Česko by se zaručilo za zhruba 11,25 miliardy korun.

    Garance neznamenají, že by česká vláda musela cokoliv platit. Platila by jen v případě, že by Portugalci svoje závazky neuhradili. Tehdy by Česká republika musela odvést celou částku do rozpočtu EU.

    Celkovou výši finanční pomoci Portugalsku odhadují ekonomové až na 80 miliard eur (zhruba 1,9 bilionu korun). Pokud by EU postupovala stejně jako v případě Irska, pomoc by země čerpala z EFSF, EFSM a od Mezinárodního měnového fondu.

    Peníze z EFSM stojí většinou stranou pozornosti. Výjimkou je Velká Británie, kde se britský podíl v Evropském mechanismu finanční stability stal terčem kritiky konzervativních poslanců a pravicových médií. Ti nechápou, proč by se Británie měla podílet na záchraně jakékoliv země eurozóny.

    Současný konzervativní ministr financí George Osborne svaluje vinu na svého labouristického předchůdce Alistaira Darlinga, který dal loni v květnu souhlas Británie s vytvořením EFSM. Osborne podle svých slov na Darlinga tlačil, aby dohodu odmítl.

    "Portugalsko ospravedlňuje naší strategii. Mají dokonce nižší deficit než my," řekl deníku Financial Times nejmenovaný Osbornův poradce. Británie by se na záchraně Portugalska měla podílet maximálně čtyřmi miliardami liber, tedy zhruba 111 miliardami korun.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
    9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
    9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
    11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
    14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.