Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy zkoumají příčiny zdražování ropy v poslední době

Spojené státy zkoumají příčiny zdražování ropy v poslední době

22.04.2011 17:38
Autor: ČTK

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo zkoumat příčiny nárůstu cen ropy v poslední době. Hodlá se zaměřit zejména na případné manipulace s trhem. Obyvatele Spojených států v posledních týdnech znepokojuje prudký nárůst cen benzinu, které již v některých státech překročily psychologickou hranici čtyř dolarů za galon.

"Ministr spravedlnosti sestavuje tým, jehož úkolem bude učinit přítrž jakýmkoliv případům podvodů anebo manipulace na trhu s ropou, které by mohly ovlivňovat cenu benzinu včetně role obchodníků a spekulantů," uvedl americký prezident Barack Obama.
Šéf Bílého domu již na začátku března oznámil, že země je v případě dalšího růstu cen ropy připravena použít své rozsáhlé strategické rezervy, aby zabránila ničivým dopadům drahé ropy na ekonomiku. Ve Spojených státech panují především obavy, aby drahé pohonné hmoty neohrozily stále křehký růst hospodářství podlomeného nedávnou hlubokou recesí.

V březnu vyšší cena benzinu a dalších komodit významně přispěla k meziročnímu nárůstu inflace o 2,6 procenta. Bylo to nejvíce od prosince 2009. Američany znepokojuje jejich ekonomická situace a výhled do budoucnosti a jejich důvěra v prezidenta v poslední době opět klesá.

Opoziční republikáni mu přitom přičítají i podíl na současné situaci. Obama podle nich brání domácí těžbě ropy, a tím zvyšuje závislost země na dovozech. Bílý dům ale takové výtky odmítá jako nepravdivé. Republikáni nicméně odmítají i novou iniciativu ministerstva spravedlnosti. "Další komise a vyšetřovací tým nevyřeší problém, který již trvá dlouho," uvedl Sean Spicer z ústředí republikánské strany.

Průměrná cena benzinu ve Spojených státech tento týden činila 3,84 dolaru za galon (kolem 16,15 koruny za litr). Je to stále výrazně méně než v Česku, pro Američany jezdící nesrovnatelně víc a na větší vzdálenosti ale jde o citelné zdražení. Od začátku loňského října cena vzrostla o 37 procent.

Američané přitom mají v dobré paměti červenec 2008, kdy průměrná cena benzinu překročila čtyři dolary za galon a způsobila mnoha rodinám finanční problémy. Během následující recese pak benzin zlevnil až pod dva dolary za galon. Nyní ale kvůli rostoucí poptávce po ropě ve světě a neklidu na Blízkém východě jeho cena opět roste a lidé v USA opět nervózně sledují čísla na stojanech u čerpacích stanic.


Váš názor
  • Všichni to vědí je státy ne a ne
    22.04.2011 18:15

    Tisknou li bankovky komodity vyrovnávají,na skutečnou cenu,to bude chtít zakazat držení benzínu a zlata ve sklepě pod pohrůžkou 15 let natvrdo,občan tak 1litr maximálně.Jsou tak hloupý nebo se jen dělají?asi to první
    prorok
Aktuální komentáře
16.12.2025
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst