Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: Zvláštní tým má utlumit černou ekonomiku a zajistit, že daně se platí

Řecko: Zvláštní tým má utlumit černou ekonomiku a zajistit, že daně se platí

03.05.2011 12:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Na masívní neplacení daní jako každodenní charakteristiku tamní ekonomiky si posvítí podle plánů nový vládní tým pro boj s ekonomickou kriminalitou a organizovaným zločinem v Řecku. Restrukturalizací systému výběru daní v zemi chce řecká vláda získat až 12 miliard eur do roku 2013.

„Systém výběru daní bude od základu přehodnocen, uzpůsoben nejlepším administrativním zvyklostem a pod dohledem mezinárodních poradců,“ uvedl řecký ministr financí Papaconstantinu. „Daňových úřadů bude méně a budou jim posíleny pravomoci, samotné úřady pak budou pod každodenním dohledem a pravidelně hodnocena jejich výkonnost,“ plánuje ministr. V zemi, kde čas od času místní i turisté zažijí humorné scénky se zavřenými obchody v celých vesnicích a městech, protože přijede „neohlášená“ daňová kontrola z centra, to nebude snadné. Tentokrát však chce řecká vláda učinit exemplárním případem každého, u koho bude zjištěno rozsáhlejší porušování daňových povinností. S nadnárodními bankami pak bude spolupracovat při sledování před placením daní do zahraničí ulitých financí a zveřejnění těchto osobních dat umožní nová legislativa. Podle Papaconstantina je Řecko v jednáních se švýcarskou vládou a jejich výsledkem by měla být obdobná dohoda, jako mezi vládami Švýcarska a Velké Británie.

Do čela nového týmu pro boj s ekonomickou a finanční kriminalitou putuje Ioaniss Diotis, prokurátor známý usvědčením a uvězněním významných teroristických skupin, dříve působících v Řecku. Zvláštní tým inspektorů pod vedením Diotise bude mít nastarosti kontrolu plnění daňových povinností zejména u více než tisícovky největších firem v zemi. Zvýšit se má také podíl daní placených elektronickou cestou. Podle různých odhadů řeckých ekonomů, EU a OECD odpovídá černá ekonomika zhruba 25 až 37 procentům hrubého domácího produktu země.

Ministr financí George Papaconstantinu dnes znovu zopakoval, že restrukturalizace řeckého dluhu by pro řeckou ekonomiku byla zásadní chybou a vláda ji odmítá. Dle ministrova názoru by tento krok navíc znemožnil Aténám návrat na finanční trhy po dobu deseti až 15 let a negativně se promítl do ekonomické situace země. Výrazné ztráty by zaznamenaly převážně i řecké penzijní fondy a prohloubily by se potíže bankovního systému.

Papaconstantinu v pondělí uvedl, že Evropská unie (EU) a Mezinárodní měnový fond (MMF) by mohly dát Řecku více času na splacení záchranného balíčku. EU a MMF v úterý odstartují další kontrolní misi, která má posoudit, zda Řecko učinilo dostatečný pokrok, aby dostalo pátou tranši záchranného balíčku. Řecku přitom již splátky záchranného úvěru změkčeny byly cestou snížení úrokové sazby na 4 procenta k 5 procent a prodloužení splatnosti ze tří let na 7 a půl roku. I to je pro řeckou, stále ještšě recesní ekonomiku, příliš.

Její objem dosáhne 12 miliard eur, tedy schodné částky, kterou si vláda slibuje od zlepšení výběru daní. Právě slabý výběr daní, ze kterého vláda loni očekávala dodatečných 9,2 miliardy eur, ale získala jen 5,8 mld. EUR, byl jedním z důvodu vyššího než očekávaného schodku rozpočtu za loňský rok (10,5 procenta místo plánovaných 9,2 procenta).

(Zdroj: CNBC, AP, AFP, mediafax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data