Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google čelí žalobě kvůli údajné krádeži obchodních tajemství

Google čelí žalobě kvůli údajné krádeži obchodních tajemství

27.05.2011 13:49
Autor: ČTK

Internetová aukční síň eBay (30,66 USD, -0,13%) a její divize platebních služeb PayPal žalují firmu Google (518,13 USD, -0,30%) kvůli údajné krádeži obchodních tajemství souvisejících s platebními systémy pro mobilní telefony. Informovala o to dnes agentura Reuters.

Žaloba je namířena rovněž proti dvěma bývalým vedoucím pracovníkům společnosti PayPal, kteří přešli do firmy Google. Oba pracovníci se podíleli na novém systému pro placení prostřednictvím mobilních telefonů.

Google včera spolu se společnostmi Citigroup a MasterCard (282,1 USD, 2,78%) vyvinul a představil systém, v němž lidé neplatí prostřednictvím kreditní karty, ale chytrým mobilním telefonem. Na vývoji se podílely i firmy First Data a Sprint. Závod na trhu platebních služeb přes mobily se tak přiostřil, hlavními rivaly jsou společnosti Visa (79,29 USD, 0,69%), AT&T (31,11 USD, 0,35%) či T-Mobile.

Ve Spojených státech mají být služby "Google Wallet" a "Google Offers" dostupné již letos v létě, a to v San Francisku a New Yorku. Pokud se systém uplatní, předběhne konkurenty a zprostředkuje Američanům zkušenosti spotřebitelů v Asii, kde lidé v obchodech platí chytrými mobilními telefony běžně jako platebními kartami.

Systém vznikl jako aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Google využil technologii PayPass od MasterCardu. S maloobchodními řetězci Macy's, American Eagle Outfitters a Subway uzavřel dohody, aby službu provázal s věrnostními programy a nabídkami slev. "Je to příležitost, jak nastavit nové parametry obchodu a plateb," uvedli manažeři Googlu.

Ve světě, zejména v Asii již uživatelé zamáváním mobilu u platebního terminálu platí. Odhaduje se, že v Japonsku si mobilní platební systém zavedla pětina obyvatel. V USA se ale mobilní platby potýkají s překážkami, například s chybějícím hardwarem. Většina maloobchodů ještě není schopna tyto platby přijímat, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  
6:01Zapomenutý gigant s obřím dluhem. Může Xerox investory překvapit?  
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost