Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fukušima a německý odklon od jádra může stát miliony i města v ČR

    Fukušima a německý odklon od jádra může stát miliony i města v ČR

    21.06.2011 15:14
    Autor: ČTK

    Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima a následné německé rozhodnutí odstavit v budoucnu jaderné elektrárny může stát desítky milionů korun i česká města. Řada z nich se chtěla během jara vrhnout do elektronických aukcí, které měly snížit náklady na elektřinu, jenže právě v tu dobu její cena začala růst o desítky procent. Města pak aukce raději odložila a pomalu s nimi začínají až teď, prohlásil obchodní ředitel druhého největšího alternativního prodejce Centropol Lukáš Pokrupa. Aukce připravují například Ostravy, Mostu nebo Frýdku Místku.

    Města chtěla aukcemi ušetřit desítky procent nákladů na energie, jenže pak se k japonským břehům přiřítila cunami a vše bylo jinak. "Už po Japonsku šla cena o 20 procent nahoru. No a další růst cen se dá očekávat podle toho, jak bude německá vláda odstupovat od jádra," řekl náměstek mosteckého primátora Karel Novotný. Právě rozhodnutí německé vlády o uzavírání jaderných elektráren s cenami energie v Evropě výrazně pohnulo.

    V Mostu, který má asi 67.000 obyvatel, spotřebuje jen magistrát ročně elektřinu za asi šest milionů korun. V součtu se všemi příspěvkovými organizacemi jde potom o částku v řádu desítek milionů, přičemž se od aukcí očekávala úspora minimálně deseti procent. Krom Mostu chtěla podobně šetřit třeba Ostrava, Frýdek Místek, Česká Lípa nebo Bruntál, v minulosti už aukci vyzkoušely třeba dva pražské obvody nebo několik krajů a ministerstev. Na plynu chce zase šetřit Havířov. Ušetřené peníze chtěla města použít na jiné projekty, případně menší částkou přilepšit i svým zaměstnancům.

    Prudkého růstu cen se ovšem některá města lekla a tendry na energie ze začátku roku odložila. "Kdybychom do té aukce bývali šli začátkem jara, bylo by to mnohem lepší, ale to nemohl nikdo vědět. Ale pořád se nám aukce vyplatí víc, než původní systém nákupu, protože i tam ceny rostou," řekl Novotný. "Na trhu je teď taková situace, že do toho většina měst půjde raději dřív než později," dodal.

    Že města opět začnou elektřinu nakupovat, to odhaduje i jeden z prodejců. "V současné době můžeme pozorovat opětovný nárůst zájmu o veřejné aukce na dodavatele elektřiny. Týká se to především obcí, měst a dalších státních a samosprávných subjektů. Nárůst aukcí se pohybuje v řádu desítek měsíčně," řekl obchodní ředitel Centropolu Pokrupa. Samosprávy podle něj k nákupům vede současná stabilizace cen okolo 56 eur (asi 1350 korun) za megawatthodinu. Vloni v prosinci stál jeden megawatt odebraný v roce 2012 ještě 51,5 eura.

    Podle dodavatele systému aukcí eCentre stojí za obnoveným zájmem o aukce souběh administrativních lhůt, kvůli nimž je přelom jara a léta posledním vhodným termínem. "Je sice pravda, že Fukušima a události v Německu tyto aukce přibrzdily, ale teď nastává termín, kdy už obce s touto činností musí začít, pokud chtějí mít na příští rok vybráno," řekl ČTK výkonný ředitel firmy Lubor Alex.

    Firma ve svých referencích popisuje případ Litoměřic, které i tak dokázaly v aukci na rok 2012 snížit cenu elektřiny proti loňsku asi o devět procent, naopak v České Lípě se cena, která vzešla ze soutěže, pohybuje na úrovni té současné.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.07.2026
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta
    14:59CSG si vzala úvěr až na 74 miliard korun na refinancování svých stávajících úvěrů
    13:50Trh čeká tři zvýšení sazeb. Podle Kubíčka je takový scénář přehnaný
    12:46Tesla sice prodala více aut, ale poprvé za dva roky spálila víc peněz, než sama vydělala  
    11:58Na akcie doléhá příliš drahá AI, rostoucí výnosy dluhopisů i výsledky  
    11:00Alphabet poprvé od svého IPO vykazuje záporný cash flow. Akcie i přes famózní výsledky klesají  
    10:38UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 13 procent
    9:21Rozbřesk: Jak Detroit prohrál s Japonskem a proč by Evropa měla zbystřit
    8:36Výsledky dodaly Alphabet a Tesla, Evropa zahájí spíše negativně  
    8:26Prodej aut v EU v červnu stoupl o 13,6 procenta, dál posílili čínští výrobci
    8:19Muskova automobilka Tesla zvýšila tržby o čtvrtinu, ale zisk jí klesl

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Acerinox SA (06/26 Q2)
    SLB Ltd (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Verizon Communications Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Volkswagen AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    13:00American Express Co (06/26 Q2)