Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurokomisař Rehn: Unii čeká kritických 10 dní, ostřejší přístup k rozpočtovým hříšníkům na dobré cestě

Eurokomisař Rehn: Unii čeká kritických 10 dní, ostřejší přístup k rozpočtovým hříšníkům na dobré cestě

30.11.2011 10:17
Autor: ČTK

Evropská unie vstupuje do kritického období deseti dnů, které má na dokončení unijní reakce na současnou krizi. Při příjezdu na jednání s ministry financí EU to dnes řekl eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn. Dodal také, že věří, že členské země "sedmadvacítky" podpoří nedávné návrhy Evropské komise na výrazné zpřísnění rozpočtového dohledu v eurozóně.

V Evropě se nyní hovoří o možnosti případného rozpadu eurozóny kvůli současné dluhové krizi. To by ještě před časem bylo jen těžko představitelné. Na stranu druhou zatím evropští lídři tvrdí, že udělají vše pro to, aby eurozóna zůstala zachována. Současně však už panuje více méně shoda v tom, že bude třeba významným způsobem změnit současná pravidla.

Jde zejména o to vytvořit jasné podmínky pro dodržování pravidel a současně případné tresty pro "hříšníky", kteří tak nečiní. Významný krok v tomto směru by měl přinést očekávaný summit 8. a 9. prosince.

Do tohoto scénáře zapadá i zmiňovaný návrh Evropské komise, která před několika dny položila na stůl návrh výrazného zásahu do rozpočtového dohledu v eurozóně. Chce, aby členské země nejprve zasílaly návrh rozpočtu do Bruselu a až poté ho schvalovaly v národních parlamentech.

Brusel by si tak mohl vynutit "druhé čtení", tedy přijít s požadavky na změny, pokud by se země nedržela dohodnutých rozpočtových pravidel, jako je třeba tříprocentní výše deficitu a podobně. Schvalovací pravomoc by sice zůstala plně na úrovni členských zemí, ovšem pokud by "doporučení" nerespektovaly, vystavily by se přinejmenším hrozbě mediální i politické "masáže" od partnerů.

Rehn podotkl, že na včerejším zasedání ministrů financí eurozóny byly tyto návrhy pozitivně přijaty. "Očekávám, že členské státy podpoří další posílení ekonomického vládnutí, abychom vytvořili opravdu stabilní unii, nebo ještě užší ekonomickou unii," řekl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m