Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie i Španělsko údajně chtějí žádat MMF o pomoc, čekají na sestavení rozpočtu a nového kabinetu

Itálie i Španělsko údajně chtějí žádat MMF o pomoc, čekají na sestavení rozpočtu a nového kabinetu

30.11.2011 13:03, aktualizováno: 30.11. 13:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Italská vláda zvažuje, že požádá Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc, stejný krok pokládá za jednu z možností řešení svých veřejných financí i Španělsko, uvedly různé zdroje. Ty zároveň tvrdí, že oficiální žádost nevyšle Řím k MMF dříve, než premiér Mario Monti představí rozpočet na příští rok, jak má učinit 5. prosince. Ve Španělsku pak situaci komplikuje fakt, že středopravý vítěz listopadových parlamentních voleb Lidová strana v čele s Marianem Rajoyem zatím nezformovala novou vládu.

Podle zdrojů již Itálie předběžně diskutuje své možnosti se zástupci MMF, přičemž by se na poskytnutí financování mohly podílet také národní centrální banky v Evropě. Žádné konkrétní rozhodnutí zatím nepadlo. Jednání mezi Itálií a MMF údajně probíhají již několik týdnů, za poslední týden ovšem přidaly na intenzitě poté, co Německo zdůraznilo, že Evropská centrální banka by se měla přímé pomoci Itálii zdržet. „Předmětem jednání je pomoc ve výši zhruba 400 miliard eur (530 miliard dolarů), oficiální žádost neproběhla, události jdou nicméně tímto směrem,“ uvedl zdroj.

Uvedená částka překračuje 380 miliard dolarů, které má v současnosti MMF k dispozici na půjčky všem zemím. Na úrovni skupiny G20 však již probíhají jednání o navýšení zdrojů fondu. MMF zprávy o údajném jednání s oběma jihoevropskými státy popřela: „Mezinárodní měnový fond znovu zdůrazňuje, že žádná jednání s italskými nebo španělskými autoritami o financování ze strany fondu v jakékoli formě neprobíhají,“ prohlásil mluvčí MMF. Předmětem rozhovorů je podle něj fiskální dohled, který si Řím vyžádal ve snaze znovu získat důvěru trhů. Výkonná ředitelka fondu Christine Lagarde v pondělí podotkla, že mise MMF v následujících dnech hodlá zemi navštívit v rámci bližšího pozorování ekonomiky.

Podle jiného zdroje z MMF se chystá asistence také pro španělskou ekonomiku, jakmile dojde k utvoření tamního kabinetu. Mise fondu jsou údajně bez zdržování připraveny k uvolnění finanční pomoci, jakmile dojde k oficiálním žádostem, což by znamenalo rychlejší jednání, než je obvyklé. Náklady obou zemí na získání financování na trhu se v posledních týdnech vyšplhaly nad 7 procent, což je z pohledu trhů dlouhodobě neudržitelná hranice, po jejímž překročení zažádaly Řecko, Irsko i Portugalsko o mezinárodní pomoc. Itálie a Španělsko budou muset v příštím roce refinancovat své dluhy v objemu více než 500 miliard eur.

Zdroje blízké nejvyššímu vedení MMF uvedly, že probíhají jednání i s některými velkými rozvojovými zeměmi ohledně možnosti jejich přispění až 400 miliard dolarů dodatečných zdrojů do bilance MMF s tím, že ne celá částka je myšlená na pomoc evropským zemím. Do pomocného balíku pro Itálii může MMF přispět zhruba stovkou miliard eur, zbylých 300 mld. EUR by pak poskytly zdroje záchranného fondu eurozóny a národní centrální banky.

Na začátku týdne přišla italská média se zprávou, že MMF údajně plánuje rozsáhlou úvěrovou pomoc pro Itálii až v rozsahu 600 mld. EUR, fond však spekulace odmítl.



(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y