Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Verdikt EU: Dálnice v Česku se staví draze a neprůhledně. Hrozí vrácení téměř 16 miliard z dotací

Verdikt EU: Dálnice v Česku se staví draze a neprůhledně. Hrozí vrácení téměř 16 miliard z dotací

24.1.2012 8:57
Autor: IHNED.cz

Brusel dokončil kontrolu dotací na dopravu v Česku. Unii vadí, že v Česku se staví silnice dlouho, draze, a navíc neprůhledně. Včetně peněz na nedokončenou část severočeské dálnice D8 je ohroženo 15,6 miliardy korun.

Až dosud vláda tvrdila, že Česko bude za problémy v dopravních stavbách vracet EU maximálně 11 miliard. Poté, co obdržela závěrečnou zprávu Evropského účetního dvora, je jasné, že suma bude nejméně o 4,5 miliardy vyšší.

„Hrozba je po obdržení konečné zprávy auditu Evropského účetního dvora odhadnuta na 6,3 miliardy korun. Spolu s možným neschválením již realizovaného projektu je celkově ohroženo 15,6 miliardy,“ stojí ve vládním dokumentu. Projektem zpráva míní nedokončenou část severočeské dálnice D8.

Částka 15,6 miliardy nemusí být navíc konečná. Samo ministerstvo dopravy nyní kontroluje další stavby, na které dvůr upozornil. „Kontrola u silnic bude hotová koncem druhého čtvrtletí letošního roku, na železnici bude hotová koncem tohoto čtvrtletí,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Evropskému účetnímu dvoru na českých projektech vadila pochybná výběrová řízení, neprůhledné navyšování víceprací a fakt, že stavbaři nezapočítávali takzvané méněpráce, tedy věci, na kterých ušetřili, nebo které nemuseli na rozdíl od plánu dělat. Evropa také tuzemským silničářům vytknula průtahy, kvůli kterým se dotované úseky nestihnou dokončit.

„Některé náklady se vydávaly neúčelně a problém byl už s přípravou projektů. Se stavbami se začínalo ve chvíli, kdy stát neměl všechny dokumenty k územnímu řízení,“ připustil ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáš Čoček.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Další reklamace na D47. Dálnice se vlní i mezi Hrušovem a Bohumínem, tvrdí ředitelství

Češi vítězí v Polsku už před Eurem. Budou stavět více dálnic, které zpozdili Číňané

Dostavba "teplické" dálnice D8 má konečně stavební povolení


Váš názor
  • spravne
    24.1.2012 10:43

    jen tak dal. cim mene dotaci, tim mene kradezi, tim mene zbytacnych staveb, ktere zase bude opravovat za draho urednikuv kamarad.
    ferda
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů