Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK zastavila školství výplatu 1,2 miliardy z fondů. O peníze nepřijdou příjemci, ale stát

EK zastavila školství výplatu 1,2 miliardy z fondů. O peníze nepřijdou příjemci, ale stát

27.1.2012 9:37
Autor: ČTK

Evropská komise (EK) pozastavila českému ministerstvu školství proplacení dotací za zhruba 1,2 miliardy korun. Uvedl to ve čtvrtek server Česká pozice. Ministerstvo již dříve oznámilo, že audit EK odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z programu může ČR čerpat až 53 miliard korun, schváleno bylo už 6500 projektů. 

"Dne 24. ledna 2012 jsem jako pověřená schvalující osoba rozhodl, že vaší žádosti o průběžnou platbu ze dne 5. prosince 2011 nebude vyhověno a že platební lhůta je pozastavena," oznámil v depeši české vládě generální ředitel odboru EK pro zaměstnanost a sociální věci Koos Richelle.

Český rozhlas uvedl, že příjemci dotací o peníze nepřijdou, protože už je dostali ze státního rozpočtu. Ztráta hrozí státní pokladně, které EK vydané peníze proplácí.

Pozastavení více než miliardové částky zdůvodnil Richelle špatnou kontrolou toku peněz na české straně. "Auditní mise zjistila že existují průkazné prvky, které naznačují závažné nedostatky ve fungování systémů řízení a kontroly dotčené pomoci. V návaznosti na tuto auditní misi jsem obdržel informace, které ukazují, že výdaje uvedené v osvědčeném stavu výdajů jsou spojeny se závažnými nesrovnalostmi, které nebyly opraveny,“ sdělil v depeši.

Ministerstvo školství už na začátku roku potvrdilo, že pozastavení dotací hrozí. Ministr Josef Dobeš však tvrdil, že problém je jen technický a do tří měsíců bude vyřešen. Řekl, že kdyby jeho ministerstvo přidělené peníze nevyčerpalo, opustí funkci. Podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Michala Zaorálka vznikly nedostatky v letech 2008 a 2009 a špatně nastavenou kontrolu projektů má na svědomí minulé vedení.

Resort nedávno zrušil tendr za 99 milionů korun na právníky, kteří měli mít na starosti právě kontrolu čerpání peněz z evropských fondů. Zakázka byla kritizována pro vysokou cenu. Ministerstvo ve čtvrtek oznámilo, že bude zatím projekty prověřovat samo. Posílilo proto útvar projektové kontroly a bude spolupracovat i s ministerstvem pro místní rozvoj.


Váš názor
 •  
  27.1.2012 11:52

  Tak kýblíček a lopatičku a mužem si jít hrát o dům dál.Jinak bych doporučoval tomu pánovi podívat se na své původní povolání z druhé strany.
  Homo
 • ODPOVEDNOST
  27.1.2012 10:36

  Kdy se konečně zvedneme a donutíme politiky aby za jejich práci nesli osobní odpovědnost. Tohle se mě stát ve firmě tak letím (zaměstnanec) nebo vyhlásím bankrot(podnikatel). Hošisi jen hrají a nic se jim nestane a ještě se napakují. Dost . Dost. Dost.
  JS Junior
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data