Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Ministr průmyslu nepočítá s budoucím výrazným rozvojem jádra

HN: Ministr průmyslu nepočítá s budoucím výrazným rozvojem jádra

8.2.2012 8:20
Autor: ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ustoupil od plánů svého předchůdce Martina Kocourka na budoucí výrazný rozvoj jaderné energetiky. Jedna z dosavadních verzí počítala až s 18 novými reaktory do roku 2060. Česko by si tak i nadále mělo vystačit jen se dvěma jadernými elektrárnami, napsaly dnešní Hospodářské noviny.

"Vyrábět v České republice až 80 procent elektřiny z jádra není z ekonomického hlediska reálné. Nové elektrárny by ani nebylo kde postavit," řekl ministr Kuba. Realistická je podle něj dostavba dalších dvou bloků Temelína a prodloužení provozu Dukovan do roku 2035.

Kocourek, který stál v čele resortu do loňského podzimu, zdůvodňoval další rozvoj jádra údajným dramatickým nárůstem spotřeby elektřiny v Česku, mimo jiné kvůli očekávanému rozmachu elektromobilů. Česko také mělo podle předchozích odhadů až třetinu elektřiny vyvážet do zahraničí.

"Ta čísla byla předimenzovaná, máme vyrábět sto procent naší spotřeby, ne dvojnásobek," citují HN Jaroslava Míla, bývalého šéfa společnosti ČEZ, který při vyjednávání s ministerstvem zastupoval Svaz průmyslu a dopravy. To podle listu znamená, že škrtnuté reaktory nebudou chybět, Česko by je totiž vůbec nepotřebovalo.

Kuba nechtěl zatím přesnější rozložení zdrojů komentovat. Nová energetická koncepce má být hotová v červnu. Proti dříve prezentovaným návrhům protestovalo již několik firem, mezi nimi například plynárenská společnost RWE. Podle ní by měl materiál počítat s větším využitím plynu především v teplárenství.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má přípravu koncepce v gesci, několikrát zdůraznilo, že šlo dosud o pracovní verze a konečná podoba materiálu zřejmě ještě dozná několik změn. Vláda měla původně koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení nové koncepce se oddaluje již několik let a různé skupiny se v ní snaží prosadit své zájmy.


Váš názor
 •  
  8.2.2012 11:31

  Stát má v ČEZu majoritní většinu a tím i většinu v dozorčí radě tak co tam dělají. zřejmě nic a chodí si tam jenom pro solidní peníze.
  Bobo
  •  
   8.2.2012 15:02

   Strategicky důležitá věc, jeko je energetika by měla mít, dolní komorou, odsouhlasenou koncepci. Nejde jí měnit, podle toho, jak se mění ministři a ti se mění podle mého vkusu až moc často.
   proper
  • Dozorčí rada ČEZ - cha cha
   8.2.2012 11:52

   S tím vlivem státu v ČEZ to zas tak horké nebude - předsedou její dozorčí rady je kdo? No jistý Martin Roman, dlouholetý generální ředitel ČEZ známý svými "dabrými kontakty s politiky". Jak se takové "dobré kontakty s politiky" dělají, asi všichni tušíme...
   Karel Havel
 •  
  8.2.2012 11:20

  To znamená, že vládu a ministersva vůbec nepotřebujeme. Můžeme ji zrušit a ušetřit miliardy.
  Bobo
 •  
  8.2.2012 9:46

  Měl jsem za to, že každá strana má nějakou dlouhodobou koncepci na jednotlivých ministerstvech a tuto jmenovaný ministr prosazuje. Jak je zřejmé tak ODS žádnou nemá.
  Bobo
  • MPO strany neřídí, v Čezku vládne ČEZ
   8.2.2012 11:10

   Je velmi naivní si myslet, že politické strany rozhodují o tom, co se bude dít v české energetice. O tom rozhodují energetické firmy, zejména ČEZ. A záleží jen na tom, které jeho křídlo se právě na ministerstvu dostane k moci. Ne, že by ministr do toho neměl vůbec co mluvit, ale má spíše jen poradní hlas.
   Karel Havel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC