Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer (ČNB): Problémem krize nejsou chybějící pravidla, ale jejich porušování. Navíc institucemi EU

Singer (ČNB): Problémem krize nejsou chybějící pravidla, ale jejich porušování. Navíc institucemi EU

26.3.2012 10:43, aktualizováno: 26.3. 13:15
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Problémem v současné krizi eurozóny není neexistence rozpočtových pravidel, ale spíše jejich nedodržování. Navíc během krize pravidla porušily samotné instituce EU, když prosadily finanční pomoc jednoho státu druhému, uvedl guvernér České národní banky Miroslav Singer. "Z hlediska zdravého rozumu je to jasné porušení faktu, že jedna země nemůže pomáhat druhé," uvedl na setkání s manažery Singer.

"Krize eurozóny je dlouhodobá a má více příčin. Od roku 2010 má především podobu krize dluhové. Ta je důsledkem rozpočtové nedisciplinovanosti před krizí a nízké výkonnosti některých ekonomik," uvedl Singer. Během krize se navíc společná měna euro stala podle guvernéra překážkou růstu méně vyspělých zemí. "V období rychlého růstu před krizí nebyla nesourodá struktura eurozóny totiž tak zjevná," dodal.

K odkupu vládního dluhu Evropskou centrální bankou (ECB) Singer uvedl, že je to jen zlomek součtu dluhů zemí ohrožených krizí. ECB od loňského května do začátku letošního října odkoupila vládní dluhopisy za 225 miliard eur. Vládní dluh Itálie přitom činí 1,9 bilionu eur, Španělska 790 miliard eur, Portugalska 155 miliard, Řecka 360 miliard a Irska 120 miliard eur. "ECB pouze koupila čas na to, aby Evropa mohla alespoň naznačit, že umí řešit problémy," uvedl Singer.

Celkově si dluhová krize podle guvernéra vyžádala rozpočtovou konsolidaci státu v nevhodné fázi hospodářského cyklu. Rozpočtová politika v EU je tak nyní podle něj procyklická, tedy vede ke zpomalení ekonomického růstu.

Jedním z největších problémů moderního světa je předlužování, navíc dnešní ekonomiky neumí efektivně využít čas k tomu, aby předcházely fiskálním krizím, a v řadě evropských zemí je tak situace aktuálně horší než v polovině krize, uvedl guvernér ČNB Singer nedávno na březnovém Žofínském fóru. V posledních dvou čtvrtletích se Česká republika podle Singera hospodářsky pohybuje v pásmu velmi mělké recese a ČNB podle něj očekává, že se růst české ekonomiky po malých poklesech dostane do pozitivních hodnot. "Česká schopnost konkurovat na evropských trzích spíše stoupá," uvedl v březnu na Žofíně Singer s tím, že česká ekonomika příliš závisí na nejistém vývoji ekonomiky evropských zemí.Váš názor
 • A co dělá ČNB proti lidem jako je Janoušek,
  26.3.2012 14:36

  ...
  Jirka
  • Re: A co dělá ČNB proti lidem jako je Janoušek,
   27.3.2012 8:08

   Každá "eurokrajina" má svojich "JANOUŠKOV", ako aj ECB atď....Taký je už "osud či euroosud" a dávno-dávno,: lebo vodu kázať - víno piť -BIBLICKY udržuje civilizovaný svet v nekresťanskom ponímaní, ale ODPUSTKY a SPOVEDE boli sú a budú, pokiaľ bude božia milosť k HRIECHU a POKÁNIU.... V talóne je však možná EURORECESIA s českými koreňmi, KEBY tak niekto OŽIVIL OSVOBOZENÉ euroDIVADLO s dvojicou neoWERICHA a neoVOSKOVCA. Lebo MERKOZYdvojica je predsa na "české europomery1932-2012 "iného razenia...."JE TO TAK, ........a "jeden den za druhým jde.....už VIAC ako 22 rokov?!
   turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m