Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko vzdoruje požadavkům EU a ECB. V ohrožení pomoc MMF i stovky milionů eur dotací

Maďarsko vzdoruje požadavkům EU a ECB. V ohrožení pomoc MMF i stovky milionů eur dotací

18.04.2012 12:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Maďarské úpravy nové legislativy o centrální bance jen z části vycházejí vstříc požadavkům EU a ECB, kvůli kterým zkrachovala jednání mezi maďarskou vládou a MMF o poskytnutí finanční pomoci. Ta tak zůstává v ohrožení a s ní také miliardy z fondů Evropské unie. Na pat v jednáních, která ohledně legislativní úpravy centrální banky probíhají mezi vládou a EU a ECB v tomto týdnu, reagují poklesem akcie maďarského finančního sektoru i trh jako celek, nejvýrazněji v regionu ztrácí také forint k euru.

Maďarská vláda v tomto týdnu jedná se zástupci EU, ECB a MMF o úpravách zákona o centrální bance. Legislativa se má dostat do souladu s právem EU. Část z opatření musí projít schválením dvoutřetinové většiny v maďarském parlamentu. Podle draftu opatření nedojde na spojení centrální banky s finančním dohledem tak, jak vláda plánovala. Vláda nebude dostávat agendu měnových jednání centrální banky, rozhodujících o sazbách a její zástupce jim nebude přítomen. Z legislativy má také zmizet pasáž, která zakotvovala možnost odvolání členů bankovní rady v případě „vážného pochybení. Evropská centrální banka se s draftem opatření seznámila v dubnu a uvedla, že obavy o nezávislost maďarské centrální banky zůstávají.

„Opatření se vztahují jen na část toho, co si vyžádala EU,“ uvedli ve zprávě Gergely Tardos a Levente Papa, ekonomové největší maďarské banky OTP Bank. Její akcie dnes ztrácejí až 2,3 % k 3.440 HUF/akcie, celý index je níže o 0,3 %. Maďarský forint obchoduje na 297,40 HUF/EUR při maximu dne 295,15 HUF/EUR a ztrácí nejvíce k euru ve střední Evropě. Před dneškem ztratil od počátku dubna 0,7 % a je nejslabší k dvacítky měl CEE.

Evropská centrální banka oponuje záměru zvyšování počtu členů bankovní rady, omezování platu guvernéra i členů centrální banky a požaduje, aby Evropský soudní dvůr byl rozhodčím v případě sporů mezi centrální bankou a vládou.

„K jakýmkoli maďarským aktivům zůstáváme naladěni velmi negativně. Očekáváme, že dojde k pohnání Maďarska za jeho legislativu k Evropskému soudnímu dvoru,“ uvedli dnes analytici Societe Generale.

Maďarský parlament již odsouhlasil změny, týkající se úřadu na ochranu dat a to bez zapracování požadavků EU na sladění s evropskou legislativou. Další legislativu má parlament, kde „orbánovci“ mají dvoutřetinovou většinu, schvalovat v dohledné době.

Maďarský list EU Vilaggazdasag referuje, že spor mezi Maďarskem a EU se odehrává také na frontě evropských dotací. Zemi hrozí ztráta 200 miliard forintů, v přepočtu cca 670 milionů eur, dotací na infrastrukturní projekty kvůli použití fondů EU na krytí daňových nákladů. Konkrétně má jít o budovaný dálniční úsek v délce 34 km mezi městy Szeged a Mako a železnici Kelenfold- Szekesfehervar-Boba.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • ČOSKORO bude rébusom
    18.04.2012 12:57

    Kto je či bol väčším europroblémom pre EURÓPU 1945 s pozície Maďarska do 2012?! Natíska sa otázke - čo začína mať spoločného Maďarsko pod Orbánom voči EU v porovnaní Kádára voči RVHP?! Keby tak vznikla na popud Merkelovej "ideová fúzia EU&RVHP" s iným -adekvátnym MODELOM Európa 2032! Nie len - ako doterazky -"napodobeninou Európy podľa GERMÁNIE "42 -to je i bol , síce Nemecko-vedecký, ale predsa len nacistický archaizmus, ako aj fašizmus, ALE!!!!!!!KDE sú a na akých miestach KAPACITY EURÓPY odborníkov s najvyšším IQpotenciálom ?! KTO ICH má nájsť-osloviť-podporiť poveriť a DAŤ im EUROPRIESTOR a bez "tútorstva"?! NO mohol by Vatikán -ak Pán Boh dá,...a naša Sedembolestná za nás i za EURO zaoroduje za VŠETKÝCH V EU?! -amen?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba