Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Velké evropské banky ztratí do 2013 až 3,8 bio USD aktiv s dopadem do úvěrů. Střední Evropa ohrožena

MMF: Velké evropské banky ztratí do 2013 až 3,8 bio USD aktiv s dopadem do úvěrů. Střední Evropa ohrožena

18.4.2012 15:29, aktualizováno: 18.4. 16:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropské banky mohou být donuceny do roku 2013 obětovat až 3,8 bilionu dolarů aktiv a omezovat úvěry, pokud evropské vlády selžou ve svých snahách boje s dluhovou krizí, nebo pokud přijde další šok. Ve své pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond s tím, že v základním scénáři očekává propad aktiv celkem 58 evropských bank do roku 2013 o celkem 2,6 bilionu USD.

Podle MMF banky v základním scénáři přijdou o zhruba sedm procent celkové výše jejich aktiv, přičemž zhruba čtvrtina tohoto poklesu povede k omezení úvěrové aktivity. „Celkově se domníváme, že proces oddlužení bank v EU by v průběhu dvou let mohl snížit nabídku úvěrů v eurozóně asi o 1,7 procenta," píše ve zprávě MMF. Za region nejohroženější oddlužováním bank MMF označil střední a východní Evropu. "Přeshraniční úvěrování bude klesat, nejvíce nestabilní v tomto směru bude  rozvíjející se Evropa," uvedl fond.

MMF v úterý zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,5 procenta, v eurozóně ale dál počítá s problémy.

MMF vidí evropskou dluhovou krizi nadále jako největší hrozbu globálního oživení. Bankám dle fondu dominuje oddlužování a opouštění nejádrových aktivit, za klíčové ale považuje vyhnout se neřízenému procesu, který by vyvolal prudké propady cen aktiv, toku úvěrů do ekonomiky a celkově ekonomik v Evropě.

MMF realizoval studii na 58 evropských bankách, které na konci roku 2011 disponovaly aktivy za více jak 580 miliard dolarů. „Evropské vlády musejí dokončit již přislíbená fiskální opatření, aby uklidnily investory. „To znamená snižování rozpočtových schodků, restrukturalizace bank a namíření peněz ze záchranných fondů přímo do nich,“ uvedl MMF. „Pro efektivní fungování měnové unie je třeba hlubší integrace s ex-ante sdílením fiskálních rizik, jinak se nepodaří vyhnout napjatým podmínkám financování některých zemí a nedostatku likvidity a solventnosti. Na společné evropské dluhopisy je příliš brzy, ale společné krátkodobé poukázky se splatností do jednoho roku by byly vhodným prvním krokem,“ uvedl hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard.

(Zdroj: MMF, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • Až príliš veľa rizikových faktorov
    19.4.2012 11:36

    a až moc negarantovaných finančných ÚDAJOV, ktorým chýba a bude chýbať REFORMA a nie len systémová ,či kvôli pozičnej HRE a postavení Číny,Ruska, ,...nehovoriac o rozdielnosti a princípu investovania do eurorizikovej i globálnej "ekonomiky" Ani do piatku, ani po ňom to nepredpokladá "revolučnú zmenu" postojov DVOCH základných koncepcií i predstáv, ktoré sú už tretí rok "verejne známe" aj nám eurolaikom, a kde to bez NEKONVENČNE historického okrúhleho stola, asi PRVÉHO po Jalte 1945 -nepôjde a zdá sa , že aj keď PUTIN neni Stalin a Obama Truman - je čo aj naprávať po "45, ale najmä po 1989 a po 2008!!! DOHODY sa mali a majú doržiavať -tak ako tie z rokov 1943-45, ako aj následné až po doterazky! punktum!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data