Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská centrální banka podpoří ekonomiku dalšími 10 miliardami

Japonská centrální banka podpoří ekonomiku dalšími 10 miliardami

27.04.2012 9:11
Autor: ČTK

Japonská centrální banka rozhodla o dalším uvolnění měnové politiky. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby drží už mnoho let v blízkosti nuly, další podporu poskytne zvýšením objemu nakupovaných aktiv o deset bilionů jenů (asi 2,3 bilionu Kč). To je víc, než se předpokládalo na trhu. Banka je nyní pod silným tlakem japonské vlády, aby ekonomice pomohla. 

Banka uvedla, že bude nakupovat státní dluhopisy s delší splatností, což by mělo pomoci dostat ekonomiku z deflačního vývoje. Banka je přesvědčena, že růst spotřebitelských cen by se mohl relativně brzy dostat k hranici jednoho procenta, jak banka plánuje. Podle analytiků ale takové prohlášení má za úkol spíš jen zchladit očekávání dalšího uvolňování. 

Základní úroková sazba zůstala beze změn v pásmu nula až 0,1 procenta. Centrální banka také uvedla, že je stále zřetelnější, že se třetí největší ekonomika světa postupně zotavuje. 

Kurz jenu po zprávě zamířil dolů, protože většina analytiků očekávala, že centrální banka odkupy aktiv zvýší pouze o pět bilionů jenů. Za překvapivé část analytiků označila i to, že centrální banka bude nakupovat aktiva i s vyšším stupněm rizika. Jsou mezi nimi například fondy ETF anebo realitní fondy REIT.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2026
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC