Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ: Virtuální operátoři nejdříve za rok, analýza musí ověřit stav konkurence na trhu

ČTÚ: Virtuální operátoři nejdříve za rok, analýza musí ověřit stav konkurence na trhu

23.05.2012 11:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Podmínky pro vstup virtuálních mobilních operátorů na český trh se asi zlepší až napřesrok. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) počítá s případným zahájením regulace trhu přístupu a původu mobilního volání až na začátku příštího roku, uvedl mluvčí František Malina. Podle některých dřívějších vyjádření chtěl úřad začít regulovat již letos.

Zavedení regulačních opatření na trhu volání z mobilních sítí musí předcházet analýza, která doloží, že na trhu nefunguje konkurence. Tu již úřad zahájil a chce ji ukončit ještě letos včetně vyhodnocení a vypořádání připomínek.

V souvislosti s analýzou trhu a jeho možnou regulací si nedávno stěžovala Telefónica na nového radního ČTÚ, bývalého novináře Ondřeje Malého. Ten totiž podle operátora v několika rozhovorech vyjádřil předpoklad, jak zkoumání trhu dopadne. Firma jej proto označila za podjatého o požádala úřad o jeho vyloučení z rozhodování o analýze trhu. „V případě této námitky se jedná se o obvyklý procesní postup za stavu, kdy člen orgánu, který bude o věci rozhodovat, předjímal v médiích výsledky procesu, ve kterém ještě úřad ani neprovedl zákonem předepsané úkony. Reakci ČTÚ jsme doposud neobdrželi," uvedl mluvčí Telefóniky CR Hany Farghali. Malý potvrdil, že na něj firma stížnost podala, rozhodně ale nesouhlasí s tím, že by cokoli předjímal. "Rozhodně se necítím být v této věci jakkoli podjatý," uvedl Malý.

Od vstupu virtuálních operátorů, kteří poskytují služby na sítích pronajatých od stávajících mobilních operátorů, si odborníci slibují zvýšení konkurence i větší tlak na pokles cen, které jsou v tuzemsku stále spíše nad evropským průměrem. Žádná firma se ale dosud nedokázala s operátory o vstupu do jejich sítě dohodnout a ČTÚ zatím nemá nástroj, jak je k tomu přimět.

České Radiokomunikace chtějí po ČTÚ vyčlenit až 800 milionů z aukce kmitočtů pro mobilní sítě na zavádění digitální televize druhé generace DVB-T2. Serveru DigiZone to řekl vedoucí útvaru strategických projektů Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal. ČTÚ považuje úvahy o budoucích technických potížích a způsobu financování přechodu na DVB-T2 podle svého mluvčího Františka Maliny za předčasné. "Jsou spíše přáním zástupce provozovatele těchto sítí, než odrazem reálné společenské poptávky," dodal.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo navrhnout program podpory projektů zaměřených na budování přístupových sítí k internetu nové generace. Vypracováním programu má ministerstvo ve středu pověřit vláda. Program má vycházet ze strategie Digitální Česko, která počítá s dostupností vysokorychlostního připojení k internetu o rychlostech alespoň 30 Mbit/s. Financování programu by se mohlo opírat o část výnosu z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. ČTÚ již dříve navrhnul, aby na rozvoj vysokorychlostního internetu z výnosu aukce směřovalo 1,5 miliardy korun. Předběžná celková vyvolávací cena kmitočtů v aukci je přitom 9,2 miliardy .

(Zdroj: ČTÚ, čtk, MPO, Telefónica CR)


Váš názor
  • dotaz na admina
    23.05.2012 12:04

    a budou mít ti virtuální operátoři virtuální dráty a nebo pevné dráty, které patří konkurenci? Kdejakej osel by chtěl podnikat na cizím, ale do vlastní sítě neinvestuje ani kačku. Investuje jen do regulačních úřadů na úplatky.
    Jesse
    • Re: dotaz na admina
      23.05.2012 12:30

      Brusel vzkazuje:náš nepřítel jsou telekomunikace,ale máme rádi dotace. Máme rádi dotace, dotace, dotace, Protože prachy jsou chlupaté a mají hebkou srst (srst srst srst srst srst srst srst)
      ?
  •  
    23.05.2012 11:59

    CTU rozpustit, Vedení pozavírat. Jen tak budeme mít o něco levnější volání.
    Homo
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost