Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Citigroup: Řecko odejde z eurozóny začátkem roku 2013. Přijde pád HDP o 10 % a 20% inflace

Citigroup: Řecko odejde z eurozóny začátkem roku 2013. Přijde pád HDP o 10 % a 20% inflace

24.05.2012 17:07, aktualizováno: 24.5. 18:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecko pravděpodobně opustí eurozónu počátkem roku 2013. Taková je alespoň nejnovější prognóza vývoje ve světovém hospodářství od hlavního ekonoma americké banky Citigroup Willema Buitera. Nová prognóza Citi počítá také s tím, že ve třetím čtvrtletí Evropská centrální banka (ECB) začne s dalšími opatřením, které mají Evropě pomoci překonat dluhovou krizi.

"Domníváme se nyní, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny v příštím nebo v tom následujícím roce je zhruba 50 až 75 procent," napsal Buiter v analýze, kterou Citigroup včera rozeslala svým klientům. Podle něj je v prognóze ještě mnoho neznámých. Nicméně odhaduje, že počátkem roku 2013 Řecko přijde o euro a zažije prudkou devalvaci své náhradní národní měny. V témže roce se v zemi silně omezí ekonomická aktivita a v roce 2014 bude následovat jen malý růst.

„Věříme, že ECB bude ochotna dodávat řeckým bankám likviditu (k nahrazení ztracených depozit) až do voleb konaných 17. června,“ píše se v aktuální zprávě Citigroup. Z dalších parlamentních voleb totiž podle Citi nevzejde taková vláda, která by byla schopná uskutečnit plán odsouhlasený s trojkou mezinárodních věřitelů, což přinese konec financování země do EFSF a MMF. „Zásoby hotovosti řecké vlády jsou ale omezené a pravděpodobně do konce roku dojdou,“ dokresluje svůj scénář Citi.

Co bude odchod Řecka z eurozóny znamenat pro vývoj tamní ekonomiky? To nejlépe shrnuje srovnání minulé (červeně, ještě bez očekáváného exitu z EMU) a současné prognózy vývoje řeckého hrubého domácího produktu a inflace. V nové prognóze ekonomického vývoje v Řecku do roku 2016 Citi pro příští rok v případě opouštění eura odhaduje 10% propad HDP a růst inflace na 20 procenta. V letech 2015-16 by však již mělo přijít 4-5% oživení.

Citi

"Myslíme si, že negativní ekonomická a finanční nákaza směrem k dalším evropským zemím bude nevyhnutelná. A vlastně se už tak určitým způsobem děje," dodal Buiter. Evropské instituce však další vlnu ekonomické krize podle Citi nenechají bez politické odezvy.

„Očekáváme, že vlády spolu s ECB poskytnou trhu další „extra dlouhé“ refinanční operace a sníží ve třetím kvartále sazby o půl procentního bodu, aby tak uvedla v život opatření pro zamezení šíření nákazy (dluhovou krizí napříč Evropou),“ shrnul další body nové prognózy Citigroup hlavní ekonom banky.

Citi však neočekává, že by se Evropa v brzké době měla posunout směrem k eurobondům nebo jiné formě sdílení rozpočtového břemene. „Pokud by však eskaloval odliv depozit z bank na okraji eurozóny, mohou se evropští politici dohodnout na posílení společně financovaného programu garancí vkladů a taktéž společně financovanému schématu rekapitalizace bank.

Portugalsko a Irsko si podle Citi přesto požádají o druhý mezinárodní finanční balík pomoci. Také Španělsko se dle prognózy Citi dočká sdružené pomoci od EU, Mezinárodního měnového fondu a bankovních věřitelů. Španělsko a Itálie budou také vyžadovat spuštění programu na podporu jejich státních dluhopisů.

Buiter soudí, že eurozóna odchod Řecka zvládne a že už žádná další členská země ho nebude muset následovat. Evropský bankovní systém tak bude dál v pořádku fungovat. Konec krize pro eurozónu to ale znamenat ještě nebude.

(Zdroj: ČTK, Citi, BusinessInsider)


Váš názor
 • Tato banka již nemá ve světě většího renomé!
  24.05.2012 17:52

  Takže její předpovědi jsou směrodatné a vážené jako když malé dítě přeskočí na hodině tělocviku lavičku! Tato banka má velmi špatné hospodářské výsledky a tak už ani neví, jak si zlepšit bilanci a odpoutat pozornost od svých nestandardních postupů a špatných výsledků. Raději by měla okomentovat, jak velkou ztrátu vykáže k lednu 2013 a zda se domnívá, že USA budou do ní stále pumpovat peníze, když se ukazuje jako neperspektivní banka s toxickým odpadem! Uvítal bych na Patria.cz raději dávání prostoru skutečným znalcům a analytickým článkům od odborníků, kteří vychází z faktů a nikoli z postranních úmyslů. US zdroje jsou bohužel po celou dobu existence eura velmi nevrlý, protože vědí, že euro ohrožuje jejich světovlády prostřednictvím dolaru. Jenže tak dlouho budou kopat do eura,až sami spadnou do vykopané jámy se svým dolarem. A pokud snad stáhnout ke dnu i euro, pak vítězem bude zcela někdo jiný, třeba Čína či Rusko. Proto bych radil nejen rádoby expertům ze sityny, aby zanechali laciné propagandy vůči euru či Řecku a raději přemýšleli, co udělat pro lepší výsledky euroatlantické civilizace ve světovém měřítku! Můj názor je, že Řecko k lednu 2013 neodejde z eurozóny!
  • Re: Tato banka již nemá ve světě většího renomé!
   24.05.2012 19:27

   analyticke oddeleni nema vetsinou co do cineni s tradingem. ale jinak rad vidim, ze z fatut vychazis aspon ty. tak napr. pokud jde o to ohrozeni svetovlady dolaru a z toho plynouci nevrlost, dej sem par faktu, ktery to povtrdej. ale zadny postranni umysly, odborniku.
   alain
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data