Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ústecké státní zastupitelství předalo kauzu Rath středočeským žalobcům

Ústecké státní zastupitelství předalo kauzu Rath středočeským žalobcům

1.6.2012 16:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Trestní stíhání obviněného poslance a středočeského exhejtmana Davida Ratha (ČSSD) a dalších sedmi osob přechází z Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem k výkonu dalšího dozoru Krajskému státnímu zastupitelství v Praze, informovala ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová. 

"V návaznosti na převzetí trestní věci věcně a místně příslušným Krajským státním zastupitelstvím v Praze bude ze strany státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Praze provedena kompletní prověrka stavu vyšetřování a další úkony, vyplývající z pravomoci státního zástupce v přípravném řízení trestním," reagoval na krok ústeckých žalobců středočeský krajský státní zástupce Martin Staněk.

Po kontrole spisu podle Staňka přezkoumá žalobce postup policie a rozhodne o tom, jak naloží se stížnostmi Ratha a dalších obviněných proti zahájení jejich stíhání. Podle serveru Týden převzal kauzu na středočeském státním zastupitelství dlouholetý expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát. 

"K tomuto kroku přistoupilo zdejší státní zastupitelství poté, kdy vyhodnotilo doposud zajištěné důkazy. Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný," uvedla Bradáčová a dodala: "V tomto případě se jedná o trestný čin, jehož se měl dopustit obviněný David Rath v obci Rudná, tedy v obvodu Krajského státního zastupitelství v Praze, a to přijetím úplatku v souvislosti s veřejnou zakázkou na projekt Rekonstrukce zámku Buštěhrad."

"I přesto, že ke spáchání skutků mělo dojít na území tří krajů – Ústeckého, hlavního města Prahy a Středočeského, odvíjí se pravidla o dalším dozoru od skutku nejpřísněji trestného," připojila žalobkyně.

"V souladu se zákonnými a podzákonnými předpisy upravujícími pravidla o trestním řízení a působnosti státního zastupitelství provedlo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem veškeré neodkladné úkony tak, aby nebylo řízení zmařeno a za současného důkazního stavu, postoupilo věc, jak je uvedeno shora," uzavřela Bradáčová.

Právě příslušnost ústeckého státního zastupitelství při dozoru vyšetřování se snažili od počátku zpochybnit advokáti obviněného poslance. Ti také proti Bradáčové sepsali námitky, které Bradáčová podle svých slov vyhodnotila jako podněty k výkonu dohledu. Posoudí je proto Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, které nad krajem dohled vykonává. Jak Mediafaxu potvrdila mluvčí VSZ Irena Válová, dohledový státní zástupce si vyžádal ještě doplnění spisu a poté musí dokumenty prostudovat. Dohled řeší zákonnost postupu podřízeného státního zastupitelství, které dozoruje vyšetřování policie.

"Oficiálně jsme se informaci o předání této kauzy zatím neobdrželi, nicméně pokud je to pravda, tak se potvrdilo to, co jsme říkali od samého počátku, že je celý proces zmanipulovaný," řekl Mediafaxu Rathův advokát Adam Černý.

Policie zatkla Davida Ratha v pondělí 14. května po převzetí krabice se sedmi miliony korun, které měly být úplatkem z údajně předražené zakázky na rekonstrukci buštěhradského zámku. Rath tvrdí, že o penězích nevěděl a že celá věc je politickým spiknutím. Poslanec je ve vazební věznici v Litoměřicích a hrozí mu až 12letý trest vězení.

Kromě Ratha bylo zatčeno dalších sedm lidí, například šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová nebo bývalý poslanec Petr Kott. Právě na návštěvě u nich měl bývalý hejtman úplatek obdržet.


(Zdroj: mediafax, čtk, ČT)


Čtěte více:

Rath jde do vazby. Jde o dobře připravenou společenskou popravu politika, říká
16.5.2012 9:28
Soudce okresního soudu v Ústí nad Labem poslal do vazby poslance a stř...
Rathovi obhájci tvrdí, že je vyšetřování zmanipulované
30.5.2012 17:03
Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data