Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká Telefóniku CR nový konkurent? Vláda chce na český trh přilákat dalšího mobilního operátora

Čeká Telefóniku CR nový konkurent? Vláda chce na český trh přilákat dalšího mobilního operátora

4.7.2012 17:11
Autor: ČTK

Vláda dnes zadala předsedovi rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavlu Dvořákovi vypracovat podobu aukce telekomunikačních kmitočtů tak, aby přilákala na trh čtvrtého operátora. Na brífinku po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Asociace provozovatelů mobilních sítí, která hájí zájmy nynějších mobilních operátorů, se obává jejich znevýhodnění. 

"Podobu aukce stanoví ČTÚ jako nezávislý regulátor, přesto vláda je tím, kdo určuje strategii," uvedl Kuba. Prioritou podle něj je, aby se telekomunikační trh v Česku rozvolnil a aby skončil současný oligopol. Hlavním zadáním, které vláda předsedovi telekomunikačního úřadu dala, je příprava podmínek vstupu nového operátora na trh. 

Nastavení podmínek přitom podle Kuby musí splňovat zákonné náležitosti, aby nebyly diskriminační a aby nemohly být napadeny u antimonopolního úřadu nebo evropského soudu. Zároveň ale vláda ČTÚ doporučila částečně zatraktivnit vstup nového operátora na trh tím, že by pouze jemu úřad přidělil větší počet kmitočtů. 

"Ve srovnání s podmínkami soutěží, které v nedávné době proběhly nebo ještě probíhají v ostatních evropských zemích, je česká aukce vůči stávajícím operátorům zdaleka nejpřísnější," sdělila dnes ČTK prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí Michaela Vrbová Renčínová. 

 Vstup nového operátora by mělo podpořit také rozšíření povinnosti národního roamingu, tedy umožnění využívání sítí nynějších operátorů, které zavedené firmy budou muset nabízet. Rovněž se prodlouží některé lhůty pro zahájení provozu sítí a využívání kmitočtů. ČTÚ také potvrdil požadavek, podle kterého bude muset majitel kmitočtů pokrývat i hlavní železniční a silniční tahy. 

Kombinace nastavených podmínek, včetně povinnosti nynějších operátorů umožnit případnému novému konkurentovi přístup do vlastních sítí, a současné omezení rozsahu frekvencí, které mohou v aukci už fungující operátoři získat, podle Renčínové výrazně znevýhodňuje firmy už působící na tuzemském trhu. "Prioritou našich členů je proto zachování nediskriminačního přístupu ke spektru, které jako jediné spotřebiteli garantuje dlouhodobě udržitelnou vysokou kvalitu služeb za spravedlivou cenu," dodala Renčínová. 

Kmitočty, které stát nabídne v aukci, jsou využitelné především pro mobilní sítě LTE. Ty umožňují zhruba desetinásobné rychlosti proti současnému 3G. Pásmo 800 MHz, které umožňuje nejsnadnější pokrytí velkého území, se uvolnilo přechodem z analogového na digitální televizní vysílání. Kmitočty by mohly být přiděleny v příštím roce. 

Zájem o účast v aukci vedle zavedených operátorů projevily například telekomunikační firmy Dial Telecom nebo GTS, ovšem v závislosti na konečné podobě podmínek. O aukci se zajímá i finanční skupina PPF.


Čtěte více:

ČTÚ zahájí aukci kmitočtů pro LTE až v polovině července
14.6.2012 17:22
ČTÚ zahájí aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v polovině července,...
Telefónica CR jako první spouští komerční provoz LTE sítí, ČTÚ zřejmě sníží vyvolávací ceny kmitočtů
19.6.2012 12:43
Tuzemský telekomunikační operátor Telefónica CR jako první operátor v ...
ČTÚ snížil terminační poplatky na polovinu, zlevní volání?
4.7.2012 15:32
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) snížil skoro o polovinu poplatek, kte...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    ČasUdálost
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba