Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v květnu: Pokles po 30 měsících

Průmyslová výroba v květnu: Pokles po 30 měsících

09.07.2012 9:44
Autor: David Marek

V květnu se průmyslová výroba snížila o 0,1 procenta ve srovnání s předchozím měsícem, resp. o 2,4 procenta meziročně. Jde o první meziroční pokles od listopadu 2009. Květnové výsledky ovlivnil o jeden den nižší počet pracovních dnů ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku.

Průmyslu, který je značně závislý na vývozu, podle očekávání dochází dech. Při návratu recese do eurozóny byl dopad na český průmysl jen otázkou času. V předchozích měsících držel celkové statistiky nad vodou automobilový průmysl, nicméně i ten již citelně zpomalil tempo růstu. V květnu se jeho produkce meziročně zvýšila pouze o 0,5 procenta. Další pilíře českého průmyslu jsou na tom hůře: produkce hutí klesla o 7,3 procenta, výroba elektroniky a výpočetní techniky se snížila o 8,6 procenta.

Důležitou dílčí informací je zastavení růstu zaměstnanosti v průmyslu, který trval pouhých 16 měsíců, zatímco pokles v předchozí recesi vydržel 29 měsíců. Tato data naznačují obrat k horšímu na trhu práce a možnost nárůstu míry nezaměstnanosti v české ekonomice.

Pesimismus mírní údaje o nových zakázkách, kde došlo k meziročnímu zvýšení o 4,2 procenta a mírné zvýšení indexu nákupních manažerů v červnu. Otázkou je, zda se reálná ekonomická situace skutečně o něco zlepší, nebo dojde ke korekci očekávání. Faktory stojící v pozadí domácí poptávky a situace v eurozóně nedávají příliš důvodů k radosti.

Díky příznivému začátku roku počítáme letos se stagnací průmyslové výroby.


Váš názor
  • Jako v pohádce
    09.07.2012 10:33

    Davídku, a po těch nebytných pravicových reformách usínáme, jako šípková růženka. Občas nás probudí jen Kalouskův kravál v telefonu, když vyhrožuje policajtům.
    mamon
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data