Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec politických trafik? Státní firmy povedou jen odborníci, schválila vláda

Konec politických trafik? Státní firmy povedou jen odborníci, schválila vláda

25.7.2012 12:23
Autor: mediafax

Ředitelé a členové dozorčích rad v obchodních společnostech, jež spoluvlastní nebo vlastní obce, kraje nebo stát, by měli být pouze odborníci. Vláda ve středu schválila analýzu legislativních kroků, které mají tento stav zabezpečit, a uložila ministrům vypracování příslušného zákona.

Podle usnesení vlády by měli ministři financí a vnitra připravit a předložit vládě do 30. září paragrafované znění nového zákona o pravidlech pro výběr odborníků do funkcí ředitelů a členů dozorčích rad státních podniků a členů orgánů obchodních společností s majetkovou účastí státu a územních samosprávných celků.

Podle důvodové zprávy musí legislativní norma vycházet z několika premis. Výběr ředitelů a členů dozorčích rad státních podniků musí být prováděný systémově a transparentně, odborníci musí být do dozorčích rad obchodních společností vybíráni proporcionálně z řad zástupců ministerstev nebo územních samosprávných celků, ze zaměstnanců obchodní společnosti a z jiných odborníků.

"Podle této zásady proporcionality se budou obdobně obsazovat i funkce členů představenstev a jednatelů obchodních společností," zmínil materiál.

Na ředitelské místo nebo do dozorčí rady se bude moci dostat pouze důvěryhodný a bezúhonný člověk, který splňuje předem dané kvalifikační a osobnostní předpoklady. Podmínky pro výběr lidí do funkcí budou muset ministerstva a územní samosprávní celky zveřejnit co nejrychleji po přijetí zákona, dále budou muset zveřejnit jakoukoliv změnu kvalifikačních podmínek. Veřejné musí být i odměňování ředitelů a dozorčí rady. Informace by se měly objevovat na Portálu veřejné správy.

Ministerstvo financí vyšlo v důvodové zprávě z auditu dozorčích rad z roku 2010, který vypracovala firma Industrial Advisors. Ten konstatuje, že v řadě případů se do vedení společností dostávaly osoby, které nesplňovaly kritéria na odborné řízení.

"Členové zmíněných orgánů mohli být v minulosti do svých funkcí mnohdy dosazováni pouze na základě zásluh získaných v jiných oborech činností nebo dokonce na základě dobrých osobních vztahů s představiteli ministerstev nebo územních samosprávných celků," uvedla zpráva.

Připravovaný materiál vychází přímo z programového prohlášení Nečasova kabinetu. "V oblasti správy firem s majetkovou účastí státu či územních samosprávných celků zpracuje vláda novely příslušných zákonů s cílem výrazně zpřísnit výběr vhodných zástupců státu a pravidelně zveřejňovat informace o jejich odměňování," zmínil dokument.


Váš názor
 • Pat a Mat
  25.7.2012 14:32

  Kalous ušatý se špatně vyjádřil o odbornících, protože "odborníci" budou vybírání z chemických škol. Už je tam jeden tzv. všechnozkurvil, tak potřebuje k sobě dalšího osla s chemickým diplomem:)
  Kentauer
 •  
  25.7.2012 13:22

  To by melo byt i v politice,ze tam budou jen odbornici a ne jen banda lemplu...jenze zadneho rozumneho cloveka by ani nenapadlo ,vstoupit do nejake partaje,...to si radej da cervenej nos a pujde delat saska do cirkusu....tady u nas v ulici je jeden,kterej to dotahl az do vlady....a nez ,se dal, na politiku,tak to byl takovy lempl,ze se mu smalo cele mesto...a takovych tam je asi vetsina....
  .
 •  
  25.7.2012 13:12

  Voni to vykoumaj. Například, gynekolog může zasedat v tunelářské firmě.
  Homo
 • prilis pozde.....
  25.7.2012 13:10

  neni divu ze je v nasem state takovy neuveritelny bordel. Kdyz uz je vsechno zhuntovany a rozkradeny tak se tam daji odbornici. To je jako si bezet dat pojistit barak proti pozaru kdyz uz hori. Jak za komousu - ja na brachu bracha na me.
  latilka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y