Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Škoda Auto zvýšila v pololetí prodeje o 12,6 %, tržby o 6,6 %. Odbyt celého Volskwagenu rekordní

Škoda Auto zvýšila v pololetí prodeje o 12,6 %, tržby o 6,6 %. Odbyt celého Volskwagenu rekordní

26.07.2012 11:29, aktualizováno: 26.7. 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Automobilka Škoda Auto prodala v prvním pololetí zhruba 408.000 vozů, což je o 12,6 procenta více než ve stejném období loni. Tržby se zvýšily o 6,6 procenta a dosáhly 5,7 miliardy eur (asi 145,7 miliardy Kč). Vyplývá to z tiskové zprávy německé skupiny Volkswagen, jíž je Škoda součástí.
"Díky vyššímu objemu a zlepšení výrobních nákladů se provozní zisk zvýšil o 449 milionů eur. To je o devět procent," uvedla skupina ve zprávě. Do nových produktů Škoda Auto během prvních šesti měsíců investovala 217 milionů eur, loni to bylo 80 milionů. 

Dodávky zákazníkům se v prvním pololetí zvýšily meziročně o 8,4 procenta na 493.000 vozů. Větší popularitě se těšily modely Roomster, Yeti a Octavia, ale i Rapid, který se prodává v Indii. 

"V prvním pololetí se Škodě podařilo dosáhnout solidních finančních výsledků a realizovat důležité investice pro budoucnost. Podstatnou měrou k tomu přispěl nárůst dodávek zákazníkům a striktní management nákladů,“ sdělil člen představenstva Škody za oblast ekonomie Winfried Krause. 

Největší český výrobce automobilů hodlá do roku 2018 celosvětově prodávat 1,5 milionu aut ročně. Vloni firma prodala zatím rekordních 879.200 aut.

Pololetní výsledky hospodaření zveřejnila celá skupina Volkswagen. Provozní zisk jí vzrostl skoro o sedm procent na 6,49 miliardy eur, prodej vozů se zvýšil o 12,4 procenta na 4,64 milionu. Podnik výrazně těží z geografické diverzifikace.Tržby celé skupiny v pololetí dosáhly 95,38 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 22,6 procenta.

Na rozdíl od řady jiných automobilek v Evropě Volkswagen těží z bohaté geografické rozmanitosti. Firma se například etablovala na trzích v Brazílii, Číně a Spojených státech, kde automobilový trh prochází odlišným vývojem než v Evropě.

Růst zájmu automobilka registruje o sportovně-užitkové modely Volkswagen Tiguan anebo Audi Q3, dobře se ale prodává i sedan Audi A6. Volkswagen zároveň potvrdil výhled na zbytek letošního roku a nadále počítá s růstem tržeb. Provozní zisk by se ale měl udržet zhruba na loňské úrovni, kdy byl na rekordu.

Pololetní výsledek je nepatrně lepší, než předpokládali analytici v anketě Reuters, čekající provozní zisk 6,41 miliardy eur. Otázkou je, zda kondice VW vydrží také ve druhé polovině roku při průběžném zintenzivnění krize v Evropě. V jejím důsledku se totiž snižuje poptávka spotřebitelů, což výrobce aut nutí hledat pobídky k prodeji. Většinou jsou to slevy.

(Zdroj: Volskwagen, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  
8:13Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop oznamuje výsledky za první kvartál 2026 a zvažovanou fúzi se 100% dceřinou společností Queens Store s.r.o.
8:10Ocenění dvou nových firem má potenciál pro růst i přilákat nové investory do dluhopisů, říká Martin Novák z ČEZ
6:05Malé datové centrum v každé domácnosti?
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m