Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra německých investorů překvapivě propadá. ZEW nižší počtvrté v řadě

Důvěra německých investorů překvapivě propadá. ZEW nižší počtvrté v řadě

14.08.2012 11:34, aktualizováno: 14.8. 11:37

Aktualizováno

Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu nečekaně propadla a je aktuálně na nejnižší hodnotě letošního roku. Jedná se o čtvrté zhoršení důvěry vlivných německých investorů v řadě.

Pravidelný měsíční průzkum ekonomického institutu ZEW dnes přinesl překvapivě výrazný pokles indexu z červencových -19,6 bodu na -25,5 bodu, zatímco trh čekal mírný růst na -19,3 bodu. Na největší evropskou ekonomiku viditelně dopadá oslabování v okolních zemích eurozóny, které s sebou nese pokles německého exportu, hlavního motoru tamního hospodářství.

Dnešní data potvrdila mezikvartální pokles HDP eurozóny ve 2Q12 o 0,2 %, meziročně o 0,4 % po stagnaci v prvním čtvrtletí. Německá ekonomika ve 2Q zpomalila mezikvartální růst na 0,3 procenta z 0,5 procenta, ačkoli udržela rychlejší růst proti očekávání 0,2 procenta. Meziročně růst HDP Německa zvolnil na neočištěných 0,5 procenta z 1,7 procenta při očekávání 0,9% růstu, očištěná data pak nabídla meziroční zpomalení růstu na 1,0 % z 1,2 % při očekávání 1,1% tempa. 

 
Německý akciový index DAX přitom posílil zhruba o 6 procent v rámci rally, kterou spustil 26. července prezident ECB Mario Draghi slovy, že udělá cokoli k záchraně eura. Trh tak očekává obnovení nákupů dluhopisů zemí eurozóny. „Trhy ovládla naděje, že opět zasáhne objemnějším programem na odkup dluhopisů. Německo je přirozeně ovlivňováno krizí a svou roli sehrávají i obavy ze zklamání,“ domnívá se ekonomka ABN Amro Aline Schuiling. Euro po dnešní sadě makroekonomických dat osciluje kolem 1,2370 USD/EUR

Kurz eurodolaru - online


 
„Nečekáme sice recesi v Německu, zároveň však nesázíme na o moc více než stagnaci. Hospodářské ukazatele nejsou ani skvělé, ani katastrofické,“ uvedl ekonom Deutsche Postbank Heinrich Bayer. Evropská komise očekává, že HDP eurozóny za celý rok klesne o 0,3 procenta, zatímco německá centrální banka Bundesbank počítá s růstem německé ekonomiky o procento. Růst ve 2Q o 0,3 procenta táhla především spotřeba a zahraniční obchod, kde vývoz rostl rychleji než dovoz, které kompenzovaly pokles firemních investic, uvedl německý statistický úřad.

(Zdroj: ZEW, Bloomberg)


Čtěte více:

Německá ekonomika přistává měkce, Francie se brání poklesu třetí čtvrtletí v řadě
14.08.2012 8:52
Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila mezikvartální růst na ...
Eurozóna: Pokles HDP ve 2Q dle očekávání, za 1Q smazán revizí. Po květnovém nádechu znovu ztrácí průmysl
14.08.2012 11:32
Mezikvartální pokles ekonomiky eurozóny o 0,2 procenta a meziroční úst...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2025
6:08Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě vykompenzovala vlna nadšení z AI  
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI
13:41Colt CZ získal povolení k převzetí Synthesie za více než 23 miliard Kč
12:50Ford a Renault spojují síly. Dostupné elektromobily jako nová strategie
12:04Rostoucí výnosy přibrzdily akcie v rozletu  
10:52Nová cílová cena a doporučení Patrie: Silná rozvaha a dividendy Philip Morris ČR drží atraktivitu i přes vyšší náklady  
10:48Pavel jmenoval Babiše premiérem, vládu jmenuje v pondělí zatím bez Turka
10:07Rozbřesk: Stojí před eurodolarem nejen Fed, ale znovu i děravý francouzský rozpočet?
9:36Vítězství pro Nvidii: Trump jí povolil vývoz do Číny, analytici ale varují před ztrátou výhody
9:04Německý export v říjnu držel tempo, dovoz se propadl o více než procento
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:40Nepřátelská nabídka Paramountu, restrukturalizace PepsiCo a spojení Ford-Renault  
6:44Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba