Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Intel i IBM dusí slabá poptávka firem. Po výsledcích akcie propadly přes 3 %

Intel i IBM dusí slabá poptávka firem. Po výsledcích akcie propadly přes 3 %

17.10.2012 8:27, aktualizováno: 17.10. 10:00

Aktualizováno

Americký výrobce počítačových čipů Intel ani největší poskytovatel služeb v oblasti PC, společnost IBM, nedokázaly přesvědčit investory o zářné budoucnosti. Jejich akcie tak po výsledcích za třetí kvartál a aktualizovaném výhledu do konce roku klesly o více než tři procenta. Společným jmenovatelem problémů obou firem je slabá poptávka ze strany korporátní klientely.

Čistý zisk na jednu akcii společnosti Intel dosáhl za třetí kvartál 58 centů, a překonal tak konsensus na úrovni 49 centů. V třetím čtvrtletí dosáhl tento největší výrobce čipů na světě v tržbách 13,5 miliardy dolarů, čímž předčil dosavadní očekávání analytiků, kteří předpokládali tržby 13,2 miliardy. Hrubé ziskové marže svým výsledkem 63,3 procenta také předčily odhady nastavené na úrovni 62 procent.

Zklamání však přišlo spolu s výhledem na poslední čtvrtletí letošního roku, kdy Intel nově očekává hrubou ziskovou marži 57 procent, zatímco analytici počítali pouze s mírným mezikvartálním poklesem na 61,4 procenta. Tento údaj trh vystrašil a nepomohla ani prognóza tržeb, v rámci které Intel pro nadcházející čtvrtletí očekává výsledek ve výši 13,6 miliardy dolarů s odchylkou 500 milionů při konsensu trhu na úrovni 13,71 miliard dolarů.

„Výhled poskytnutý společností Intel potvrzuje obavy, že zpomalení na trhu osobních počítačů bude pravděpodobně pokračovat,“ uvedl Bill Kreher, analytik Edward Jones. Dodal že jediná poskytnutá indikace ziskovosti IBM v podobě ziskových marží za 4Q je „dost pod našimi očekáváními“.

Akcie společnosti Intel v poobchodní fázi na Wall Street smazaly celý svůj 2,9 % zisk, který společnost nasbírala v běžných obchodních hodinách. Titul uzavřel s 3,3% ztrátou při ceně 21,62 USD.

Podobný byl také vývoj akcií společnosti IBM. Firma po uzavření obchodování na Wall Street oznámila, že za uplynulý kvartál vytvořila zisk na akcii výši 3,62 dolaru, což bylo o jeden cent nad laťkou nastavenou analytiky. Náladu ale pokazil výsledek na úrovni tržeb, kde IBM výsledkem 24,7 miliardy dolarů nedokázala naplnit očekávání na úrovni 25,36 miliardy dolarů. Titul, který před výsledky vzrostl o procento, tak po oznámení novinek o hospodaření firmy klesl v poobchodní fázi o 3,4 procenta a zakončil na ceně 203,8 USD.

Management nechal v platnosti i celoroční výhled, který počítá se ziskem na akcii 15,10 USD. Část současných problémů firma vidí v nejistotě, která se točí kolem eurozóny a její dluhové krize. Ve Spojených státech se zase schyluje k prezidentským volbám, což je podle vedení podniku rovněž důvod k nejistotě. 

"Když se podíváte na vývoj ve třetím čtvrtletí, první dva měsíce začaly dobře a byly lepší než čtvrtletí jako celek," uvedl finanční ředitel Mark Loughridge. Dodal přitom, že se během čtvrtletí nepodařilo uzavřít všechny kontrakty, s nimiž firma na začátku období počítala. Zklamalo také několik velkých zemí, například Austrálie a Mexiko.

Korporátní klientelu obou firem podle analytiků dusí anemická poptávka na trhu bydlení, která tlačí firmy k odkladu smluv na nákup či servis hardwaru i softwaru. Domácnosti se potom ve snaze ušetřit naučily místo osobních počítačů využívat více levnějších tabletů či chytrých telefonů.

(Zdroj: IBM, Intel, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    17.10.2012 9:17

    nuž. hoši investorský, co byste furt chtěli, asi stále lépe, více a radostněji? ....ale to přece nejde, nemáte nadšený socialismus..současné ceny intelu považuji za velmi slušné a přikupuji.
    keris
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data