Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý IFO index padl místo růstu nejníže za dva a půl roku. Euro míří na minima

Německý IFO index padl místo růstu nejníže za dva a půl roku. Euro míří na minima

24.10.2012 10:14, aktualizováno: 24.10. 11:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Německá podnikatelská důvěra v říjnu místo toužebně očekávaného růstu prodloužila sérii propadů na šestý v řadě a padla na nejnižší hodnoty za dva a půl roku, ukázaly středeční údaje, které seslaly euro na denní minima k 1,292  USD/EUR. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo klesl na rovných 100,0 bodu ze zářijových 101,4 bodu a předtím srpnových 102,3 bodu, očekáván byl naopak růst indexu 101,6 bodu, stejně jako již v září růst na 102,5 bodu.

Zhoršil se dílčí ukazatel hodnocení současných podmínek (na 107,3 ze 110,3 bodu), stagnoval místo očekávaného růstu na hodnotu 93,6 bodu na zářijové úrovni 93,2 bodu subindex očekávání. Aktuální průzkum, vycházející ze zhruba 7000 německých firem, sloužící jako indikátor budoucího ekonomického vývoje, tak nevyznívá pro ekonomiku Německa ale i celé eurozóny dobře.

"Německo dosud dobře odolávalo bouři na finančních trzích i v okolních ekonomikách. Nyní se ale vkrádají známky zhoršení a zdá se, že se to mění," uvedl ekonom mnichovské UniCredit Alexander Koch. Bundesbank v říjnu předpověděla německé ekonomiky pro poslední čtvrtletí letošního roku pokles. "Máme indikace, že pomalejší růst ve třetím čtvrtletí bude následován nejméně stagnací či poklesem v posledním čtvrtletí roku, uvedla německá centrální banka Bundesbank v měsíční zprávě.

"Celkově je to zklamání a ukazuje to, že německá ekonomika bude v posledním čtvrtletí tohoto roku v nejlepším případě stagnovat," komentoval výsledky analytik Berenberg Bank Holger Schmieding. "Je zde však jiskřička naděje: očekávání dále neklesá. Změnu směru vždy jako první ukazuje očekávání. To nám dává naději, že na počátku 2013 půjde opět nahoru," dodal.

 Euro po zprávě Ifo ustoupilo na denní minimum 1,2920 USD/EUR při nejsilnější hodnotě dne 1,2996 USD/EUR. Nepříznivě vyznívá i dříve zveřejněný vývoj indexu nákupních manažerů v Německu, který rovněž vykázala pokles místo očekávaného růstu.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):



(Zdroj: Ifo, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled
14:01Rotace na trhu sílí. Volatilita akcií je nejvyšší za třicet let, S&P 500 přesto stagnuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data