Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP ve 3Q se ziskem výrazně nad odhady. Dividenda roste o 12,5 %, akcie o 5 %

BP ve 3Q se ziskem výrazně nad odhady. Dividenda roste o 12,5 %, akcie o 5 %

30.10.2012 10:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Čtvrtletní zisk britského ropného gigantu BP (447,9 GBp, 5,40%) meziročně stoupl o pět procent na 5,5 miliardy dolarů a ziskovost divize rafinace a marketingu dokonce vystoupil na nový vrchol. Po očištění o jednorázové položky byl kvartální zisk 5,2 miliardy dolarů, zatímco konsensuální odhad trhu počítal jen s 4 miliardami. Tržby společnosti však ve třetím čtvrtletí klesly na 93,1 miliardy dolarů z 97,7 miliardy před rokem kvůli nižší těžbě a levnější ropě. Akcie BP po 3% růstovém otevření aktuálně v Londýně přidávají již přes 5 procent.

Koncern BP po výsledcích dodal, že se rozhodl zvýšit čtvrtletní dividendu o 12,5 procenta na devět centů na akcii. „Silná výkonnost společnosti BP a výrazné pokroky, kterých bylo dosaženo v procesu transformace firmy, nám umožnila navýšit transfery našim akcionářům,“ uvedl generální ředitel podniku Bob Dudley. Firma je podle něho na dobré cestě ke splnění svých strategických cílů vytyčených do roku 2014 a pokládá základy pro udržitelnost budoucího růstu.

Produkce koncernu BP (mimo ruské JV TNK-BP) za tětí čtvrtletí klesla o 3 procenta na 2,26 milionu barelů ropného ekvivalentu. Společnost ale uvedla, že za právě probíhající poslední kvartál očekává růst produkce s ohledem na ukončení pravidelných servisních odstávek na ropných polích BP. Zároveň ale uvedla také, že očekává ve 4Q pokles rafinačních marží.

Společnost BP se tento měsíc dohodla, že prodá svůj poloviční podíl v ruské těžařské skupině TNK-BP ruské státní firmě Rosněfť. Získá tak přes 17 miliard dolarů a téměř 13procentní podíl v Rosněfti.

 
Firma BP dnes rovněž zopakovala, že hodlá urovnat žaloby týkající se havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v roce 2010. BP se po havárii ropné plošiny rozhodla, že prodá majetek za 38 miliard dolarů, aby měla prostředky na krytí škod.

(Zdroj: BP, ČTK, Bloomberg)


Čtěte více:

Rosněfť kupuje poloviční podíl v TNK-BP
17.10.2012 16:52
Konsorcium ruských miliardářů AAR se dohodlo s ruskou státní ropnou fi...
Rosněfť vytlačuje Gazprom na pozici energetické jedničky Kremlu
23.10.2012 15:41
Rosněfť je „vedoucí společností našeho ropného a plynárenského sektoru...
Putin: Z pohlcení TNK-BP státní Rosněftí mám smíšené pocity
26.10.2012 11:22
Ještě v pondělí to byl „dobrý obchod za dobrou cenu“. Včera už měl rus...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.10.2025
17:32Výhled na výsledky: MONETA míří k meziročnímu růstu zisku o 11 %  
17:31K nákupům akcií a zlata centrálními bankami…
17:03Export z Japonska se vrátil k růstu navzdory pokračujícímu poklesu vývozu do USA
16:52Stovky světových osobností v prohlášení volají po zákazu vývoje superinteligence
15:32Propast mezi množstvím energie a AI se za našeho života neuzavře, soudí šéf strategie udržitelnosti v Apollo
14:06Preciznost, AI a růst. Intuitive Surgical po silném kvartálu zvyšuje výhled i marže  
13:57Beyond Meme? Akcie výrobce rostlinných burgerů vystřelily o 1300 procent za čtyři dny
12:36Otřes představenstva Novo Nordisk. Výrobce léků na hubnutí hledá cestu k americkému spotřebiteli
11:31Výsledky tlačí akcie níž, zatímco zlato se po výplachu stabilizuje  
11:05Výsledky Netflix: Jednorázový náklad z Brazílie zatížil marže a poslal akcie o 6 procent níže  
10:20Trh se po výprodeji zlata a stříbra připravuje na další volatilitu  
8:55Netflix pod tlakem, švýcarský frank na steroidech a summit Trump-Putin možná nebude  
8:43Rozbřesk: Mohou nižší ceny energií změnit náladu v bankovní radě?
6:07Kdysi se jí říkalo 'výrobce vdov'. Nyní jde o nejvýnosnější sázku na dluhopisovém trhu  
21.10.2025
22:35Zisk Netflixu skončil ve třetím čtvrtletí pod odhady, příjmy z reklamy ale byly rekordní
22:00Americké akciové trhy atakují historická maxima  
17:18AI má z ekonomického hlediska hodně dobré podmínky pro rozvoj, částečně si dláždí cestu sama sobě
16:12Automobilky se bojí nedostatku vzácných zemin. Čína může do dvou měsíců zastavit celý průmysl, tvrdí
15:44Korporátní Amerika věří v růst a vrací investorům optimismus
13:58General Motors (+9 %) šlape na plyn. Navyšuje výhled, zisky ve 3Q táhly pickupy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data