Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Exxon Mobil se chce stáhnout z obřího ropného projektu v Iráku

    Exxon Mobil se chce stáhnout z obřího ropného projektu v Iráku

    07.11.2012 17:33
    Autor: ČTK

    Americký ropný koncern Exxon Mobil se chce stáhnout z obřího projektu těžby ropy v Iráku a svůj podíl v něm prodat. Oznámila to dnes irácká vláda. Krokem Exxonu vrcholí neshody mezi ním a Bagdádem o aktivity společnosti v autonomním Kurdistánu. 

    Exxon v Kurdistánu loni podepsal dohody o těžbě ropy na tamním území, které poskytují firmě lepší podmínky, než jaké sjednal s vládou v Bagdádu na poli Západní Kurna-1. S Kurdistánem podepsaly podobné dohody i americký Chevron a francouzský Total. To vzbudilo velkou nelibost Bagdádu, který tvrdí, že organizování těžby ropy patří výlučně do jeho pravomoci. 

    Vláda uvedla, že na žádost Exxonu odpoví do neděle. Není jasné, kdo by na klíčovém ropném projektu na jihu země, kde se těží kolem 400.000 barelů denně, mohl Exxon nahradit. Vyvolává to další pochybnosti o schopnosti Iráku uskutečnit plán zvýšení ropné produkce do roku 2015 na pět až šest milionů barelů denně z nynějších 3,4 milionu barelů. 

    Menšinovým partnerem Exxonu na Západní Kurně-1 je koncern Royal Dutch Shell. Práva na využívání pole, jehož rezervy se odhadují na 8,7 miliardy barelů ropy, získaly obě společnosti na konci roku 2009. 

    Zdroje z ropného průmyslu agentuře Reuters řekly, že Bagdád by chtěl Exxon na Západní Kurně-1 nahradit společnostmi z Ruska nebo Číny, aby dal západním koncernům za vyučenou. V úvahu by přicházely ruské podniky Lukoil a Gazprom Něfť, které už v Iráku operují. Lukoil, který spolu s norským Statoilem rozvíjí sousední pole Západní Kurna-2, však uvedl, že na další projekt v tak velkém rozsahu zatím nemá zdroje.

     


    Čtěte více:

    Exxon s Shell mají kontrakt na obří irácké ropné pole Západní Kurna
    05.11.2009 17:09
    Bagdád (ČTK) - Konsorcium amerického ropného koncernu Exxon (72,5 USD,...
    Irák produkuje nejvíce ropy od americké invaze do Perského zálivu. OPEC varuje před poklesem poptávky
    09.08.2012 16:51
    Irák v uplynulém měsíci pumpoval do ropovodů Organizace zemí vyvážejíc...
    Vývoz ropy z Iráku nejvýše za 30 let, težba v Rusku na postsovětském maximu. Norský ropný sektor zažehnal stávky
    03.09.2012 12:11
    Vývoz ropy z Iráku dosáhl v srpnu 2,565 milionu barelů denně, nejvyšš...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m