Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záznam ČNB: Sazby beze změny chtěl Řežábek a Zamrazilová, na technickém dně zůstanou v delším horizontu

Záznam ČNB: Sazby beze změny chtěl Řežábek a Zamrazilová, na technickém dně zůstanou v delším horizontu

09.11.2012 9:35
Autor: ČTK

Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasovali na zasedání bankovní rady ve čtvrtek 1. listopadu členové bankovní rady Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová. Naopak pro snížení sazeb na rekordní minima hlasoval guvernér Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a členové bankovní rady Kamil Janáček a Lubomír Lízal. Vyplývá to ze záznamu ČNB. Rada před týdnem snížila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na 0,05 procenta. 

Centrální bankéři zároveň minulý týden snížili i další úrokové sazby. Lombardní sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 0,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, klesla o 0,05 procentního bodu na 0,05 procenta. 

"Většina členů bankovní rady se shodovala, že adekvátní reakcí měnové politiky je snížení sazeb na technickou nulu a jejich udržení na této hladině v delším horizontu, dokud nedojde k výraznému nárůstu inflačních tlaků," uvádí záznam. 

Bankovní rada se zabývala rovněž ekonomickým růstem a podle záznamu členové bankovní rady opakovaně sdělili, že domácí ekonomika je velmi utlumená v důsledku souhry domácích i zahraničních poptávkových faktorů. Oživení ekonomiky na horizontu prognózy bude velmi slabé, zaznělo na radě. 

ČNB minulý týden v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky v příštím roce a očekává růst hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. Předchozí odhady počítaly příští rok s růstem o 0,8 procenta.


Čtěte více:

Oslabte korunu nebo spusťte QE, doporučuje RBS českým centrálním bankéřům. Ti jednání prodlužují
01.11.2012 11:14
„Snižování úrokových sazeb není efektivní cestou ke stimulaci růstu ...
ČNB srazila sazby k nule a nechá je tam
01.11.2012 14:06
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla sní...
David Marek: Sazby na minimu očekáváme i příští rok, česká koruna nemá téměř žádný prostor k posílení (video)
01.11.2012 17:58
ČNB dnes snížila sazby na rekordní minimum - což překvapilo většinu tr...
Riziko měnové intervence proti koruně je důvodem k prodeji, cíl 26 Kč/EUR, tvrdí Danske Bank
05.11.2012 18:01
Česká koruna má namířeno k poklesu na roční minima za předpokladu, že...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2026
17:15Na půl plné a prázdné investiční sklenice a sázky na jednu kartu
16:25Grantham: Nevěřit býčí propagandě
15:49Nezaměstnanost v EU zůstala v květnu na 5,9 procenta, nejníž je v ČR a Bulharsku
15:46Slabá data opět zamlžila pohled na americký trh práce, obavy z Fedu nemizí
12:51Technologičtí giganti přišli o dva biliony dolarů. Trh odměňuje výrobce čipů, ne jejich zákazníky  
11:32Světové akciové indexy letos rostou, nejvíce v Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu
10:55AstraZeneca jako sázka na defenzivu mimo AI horečku  
10:45Techy rozhodila zpráva Mety a japonský tlak trvá. Do toho vyjdou důležitá data  
9:28Rozbřesk: Dosažení plánovaného schodku 310 mld. Kč není bez rizika
8:56OpenAI zvažuje podíl pro americkou vládu, KNDS odkládá IPO a SK Hynix prudce klesá  
6:08Kde hledat příležitosti ve druhé polovině roku? Deutsche Bank aktualizovala své tipy
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst