Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabte korunu nebo spusťte QE, doporučuje RBS českým centrálním bankéřům. Ti jednání prodlužují

Oslabte korunu nebo spusťte QE, doporučuje RBS českým centrálním bankéřům. Ti jednání prodlužují

1.11.2012 11:14, aktualizováno: 1.11. 13:10

Aktualizováno

„Snižování úrokových sazeb není efektivní cestou ke stimulaci růstu české ekonomiky, tvůrci české měnové politiky musejí oslabit korunu nebo spustit vlastní kvantitativní uvolňování,“ říká dnešní zpráva banky RBS. Není to přitom zdaleka první významná investiční banka, která tlačí Českou národní banku k další akci na podporu naší ekonomiky. Podobně se v posledních týdnech vyjádřili například zástupci bank Bank of America/Merrill Lynch, Citi nebo Nordea.

Koruna ještě před dnešním rozhodnutím ČNB oslabuje vůči euru skoro o půl procenta až nad 25,16 CZK/EUR. Podle Royal Bank of Scotland dává aktuální směr koruny tušit sázky hráčů na devizovém trhu na blížící se zákrok ze strany bankéřů ČNB. „Oznámení nestandardního uvolnění měnové politiky by strmě oslabilo korunu na 26 CZK/EUR,“ vysvětluje Roderick Ngotho, měnový stratég RBS.Česká národní banka se na posledním zasedání rozhodla snížit klíčovou dvoutýdenní reposazbu o 25 bazických bodů na historické minimum 0,25 procenta a kromě dalšího poklesu až na nulu připustila i intervenci na devizovém trhu. Guvernér Miroslav Singer a následně i někteří jeho kolegové označili možnost devizových intervencí centrální banky na trhu za nejpravděpodobnější z nestandardních kroků. Žádné detaily ohledně případného načasování tohoto kroku však zatím na veřejnost neproniknuly.

Dnes bude ČNB rozhodovat o sazbách. Původně byl očekáván verdikt ČNB ve 13:00, ale to se nakonec trh jenom dozvěděl o nečekaném posunutí o hodinu na 14:00. Většina z 22 analytiků oslovených v průzkumu agentury Bloomberg počítá s ponecháním sazeb na současné úrovni 0,25 procenta. Kromě samotného rozhodnutí však bude velmi důležité sledovat následující tiskovou konferenci, kde by mohlo zaznít důležité vyjádření ohledně spuštění/ochoty využít nestandardní nástroje měnové politiky. Tisková konference byla dnes ale také odsunuta o hodinu, a to na 15:30.

Kdy by mohla přijít další akce?

Zatím nejsilnější slova ohledně blízkosti intervence ČNB proti koruně, k níž ČNB nesáhla od let 2000-2001, vyslovili na začátku týdne analytici Merrill Lynch, investiční divize Bank of America (BoA/ML). „Česká národní banka by mohla začít prodávat korunu od prosince letošního roku. Může to však být i dříve, pokud koruna posílí pod 24,50 CZK/EUR,“ uvedli v pondělní zprávě.

Analytici bank Citi a Nordea se předtím také shodli na nemalé pravděpodobnosti vstupu ČNB na devizový trh, pokud koruna oslabí k euru pod 24 korun. Nejprve však podle analýz trojlístku BoA/ML, Citi i Nordea dojde ke snížení sazeb poblíž k nule, což BoA/ML čeká již dnes (do pásma 0-0,1 procenta). Guvernér Miroslav Singer po posledním jednání bankovní rady uvedl, že ČNB teoreticky může snížit sazby až na nulu, problém by prý nastal až v případě záporných sazeb.

„S vyčerpáním měnové politiky v oblasti sazeb roste potřeba intervence ČNB na měnovém trhu v následujících měsících,“ argumentovali na začátku týdne analytici BoA/ML. Podobně jako dnes RBS se i v BoA/ML domnívají, že s ohledem na slábnoucí výkon české ekonomiky bude zapotřebí oslabení kurzu koruny. Merrill Lynch odhaduje, že pro zdravější vývoj české ekonomiky by koruna měla být v 1Q13 v rozmezí 26-27 CZK/EUR.

(Zdroj: RBS, Nordea, Citi, Merrill Lynch, Bloomberg)


Čtěte více:

Koruna je zralá na prodej, shodují se Barclays a HSBC (+prognóza Patrie)
18.9.2012 13:32
„Prodávejte korunu vůči euru s cílem 25,80 CZK/EUR,“ zní dnešní tip h...
Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
26.9.2012 9:54
Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už ...
Nordea: Koruna zůstane slabá, větší posílení jí nedovolí ČNB
10.10.2012 17:11
Českou měnu v následujících měsících žádná rally nečeká, Česká národní...
Zaostřeno na ČNB: Ještě jednou naposled (rozhodnutí dnes)
1.11.2012 8:32
Situace v české ekonomice se nelepší, naznačují ekonomická data zveřej...
Musíte oslabit měnu k euru na 26-27 Kč, vzkazuje Čechům BoA/ML. Výnosy českých dluhopisů na historickém dně
29.10.2012 13:52
Vláda prochází politickou krizí, ekonomická krize zhoršuje výhled vývo...

Váš názor
 • hmmm
  1.11.2012 19:58

  rika zombie banka ktera celkem nedavno skoro polozila britskou ekonomiku a zachranil ji jen masivni vladni bailout -fakticky znarodneni.. pekny, pekny
  Banksters United
 • Hleďme, hleďme!
  1.11.2012 12:18

  Tak skutečný problém by nastal až se zápornými sazbami, říká Singer? Jak šokující informace. Opravdu si centrální bankéři lámou hlavu nad problémeme, kdy by museli za to, že půjčují peníze, ještě platit? Stejně tak děkujeme za rady Royal Bank of Scotland. Za tu mluví nejen fundované názory, ale i vlastní úspěchy. Uvedení rádci vycházejí z předpokladu, že kvantitativní uvolňování způsobuje ekonomický růst. US a UK nám to ostatně už dokázaly v praxi.
  Pracovitý Neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data