Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Apple se dohodl s HTC na urovnání patentových sporů, za hodiny zaplatil švýcarským drahám

Apple se dohodl s HTC na urovnání patentových sporů, za hodiny zaplatil švýcarským drahám

12.11.2012 9:41
Autor: ČTK

Americký technologický gigant Apple se dohodl s tchajwanským konkurentem HTC na urovnání patentových sporů v oblasti chytrých telefonů. Dohoda podle agentury Reuters ukončila jeden z prvních velkých právních konfliktů týkajících se patentů na chytré telefony. Podrobnosti dohody nebyly zveřejněny. 

Právní bitva mezi oběma firmami začala v březnu 2010. Americká společnost tehdy obvinila tchajwanského rivala, že jeho telefony založené na operačním systému Android firmy Google porušují její patenty. To představovalo první velký útok Applu na výrobce telefonů se systémem Android.
Vedoucí představitelé obou podniků dosažení dohody o urovnání přivítali. "HTC je potěšena vyřešením sporu s Applem, které ji umožní soustředit se místo soudních tahanic na inovace," uvedla tchajwanská firma. 

Apple nyní vede řadu právních sporů s klíčovým jihokorejským konkurentem Samsung Electronics. Firmy se navzájem obviňují z porušování svých patentů. Právní bitvu odstartoval Apple, když loni v dubnu obvinil Samsung, že "otrocky" kopíruje její přístroje telefony iPhone a tablety iPad.

Zaplatit musel Apple také švýcarským drahám. 20 milionů švýcarských franků putovalo k SBB jako kompenzace za právo používat značkově chráněný design nádražních hodin švýcarské železniční společnosti ve svých telefonech iPhone a tabletech iPad. Informoval o tom v sobotu švýcarský tisk. 

Apple minulý měsíc souhlasil, že zaplatí nemalou částku, aby mohl dál používat tyto hodiny, které se bez svolení SBB objevily v novém operačním systému pro iPady. Konkrétní částka tehdy ale nezazněla; až nyní ji zveřejnil deník Tages-Anzeiger s odvoláním na několik nejmenovaných zdrojů. 

Mobilní operační systém iOS 6 obsahuje nový ukazatel času, který je kulatý, namísto číslic má černé čárky a vteřinová ručička je červená s kroužkem na konci. To je prakticky stejný design, jaký vytvořil pro švýcarské železnice v roce 1944 curyšský inženýr Hans Hilfiker a na nějž má SBB ochrannou známku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  
10:08Evropa na steroidech. Index Stoxx 600 je překoupený, investoři však zůstávají klidní  
8:54Rozbřesk: Eurozóna – průmysl se nadechuje, ale nejistota přetrvává
8:51Česká vláda získala důvěru, USA uzavřely obchodní dohodu s Tchaj-wanem. Evroapa zahájí negativně  
6:03Wilson: Vlídné prostředí pro akcie, protože Fed bude ignorovat vyšší inflaci
15.01.2026
22:01Technologie táhly růst akcií, malé společnosti opět zpevnily  
17:11Překlápění cyklu
16:45ČEZ, a.s.: Skupina ČEZ dokončila akvizici společnosti Gas Distribution
15:59Boston Scientific koupí za 14,5 miliardy dolarů technologickou firmu Penumbra

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m