Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi (ECB): Negativní dopad reforem je krátkodobý, eurozóna začne oživovat ve druhé půlce 2013

Draghi (ECB): Negativní dopad reforem je krátkodobý, eurozóna začne oživovat ve druhé půlce 2013

30.11.2012 10:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Eurozóna je navzdory krátkodobým dopadům rozpočtové konsolidace na ekonomiku na cestě k hospodářskému oživení ve druhé polovině příštího roku, uvedl dnes šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. "Ještě jsme se nevymanili z krize. Oživení ve většině eurozóny určitě začne ve druhém pololetí 2013," řekl.

"Je pravda, že rozpočtová konsolidace má za následek krátkodobý pokles ekonomické aktivity, tato konsolidace je však nevyhnutelná," dodal šéf ECB a vyzval vlády členských zemí eurozóny k rychlému ustavení bankovní unie. Ta se podle něj musí vztahovat na všechny banky, aby se zabránilo fragmentaci finančního sektoru. Draghi se tak postavil proti názoru Německa, že jednotný bankovní dozor by se měl týkat pouze největších bank v eurozóně.

Draghi rovněž upozornil, že členské státy eurozóny se musí v zájmu hlubší integrace vzdát větší části své suverenity a vyzval k pokračování ve strukturálních reformách ke zvýšení flexibility trhu práce a služeb, a to zejména ve Francii a Itálii.

Draghi podotkl, že některé banky v zadlužených zemích obnovily přístup k financování na trhu, pozoruje tak určitou stabilizaci situace. Zopakoval však, že operace OMT, tedy intervence ECB na dluhopisovém trhu, samy o sobě nejsou řešením a musí být doprovázeny fiskálními reformami. 

 
Ekonomika eurozóny se ve třetím čtvrtletí dostala do recese, která je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. HDP se ve 3Q snížil o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Předchozí recesi opustila eurozóna v roce 2009. Poté se však její ekonomika dostala do nových problémů kvůli dluhové krizi, která začala v silně zadluženém Řecku. Evropská komise očekává v příštím roce nárůst ekonomiky o 0,1 procenta, řada odborníků však napřesrok počítá s pokračováním recese.

(Zdroj: čtk, CNBC)


Čtěte více:

Draghi (ECB): Vstoupit na trh jsme připraveni hned, čekáme na naplnění podmínek… Eurodolar zamířil na 1,3000
04.10.2012 14:04
Evropská centrální banka v souladu s očekáváním finanční trhů ponechal...
Draghi: Tiskem peněz ECB nečinnost vlád dohánět nebude. OMT za jasných podmínek, cesty bez reforem není
09.10.2012 12:13
Pokud poslední slova guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho...
ECB nechává sazby na 0,75 %. Draghi přiznává další zpomalení v Evropě a je připraven k akci
08.11.2012 13:56
Evropská centrální banka (ECB) se zatím rozhodla nevyužít prostoru, kt...

Váš názor
  • ?!?
    30.11.2012 14:05

    Nechlastej tu okenu už po ránu!
    Pibik
Aktuální komentáře
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m