Aktualizováno Evropská centrální banka (ECB) se zatím rozhodla nevyužít prostoru, který jí nabízí klesající inflace v eurozóně a ponechala sazby beze změny na historickém dně 0,75 procenta. Tento výsledek očekávalo 62 z 63 analytiků oslovených agenturou Bloomberg, a tak na rozhodnutí eurodolar příliš nezareagoval – zůstal pod 1,275 USD/EUR, tedy uprostřed denního pásma 1,2718 až 1,2780 USD/EUR. Zde zůstává i po zahájení dnešní tiskové konference.

Klíčová dnes byla tisková konference, při níž trh od 14:30 visel na rtech Maria Draghiho. Z jeho úst totiž mohl zaznít náznak dalších plánů ECB po zářijovém oznámení dosud nespuštěných intervencí centrální banky na sekundárním trhu dluhopisů (OMT). Čekaly se kupříkladu nové zmínky o tom, co ECB udělá s veřejným dluhem Řecka, který drží ve své bilanci, či slova o možnost zapojení Irska a Portugalska do programu nákupu dluhopisů zemí eurozóny, do něhož podle dosavadních slov ECB zatím nespadají.
Draghi však příliš nových indikací neposkytnul. Po zahájení tiskové konference nejdříve rychle shrnul zhoršující se ekonomickou aktivitu a s ní i výhled ekonomiky eurozóny. "Očekáváme, že ekonomický růst eurozóny zůstane slabý. Ve druhé polovině roku 2012 data signalizují další oslabení ekonomické aktivity a trend zůstane slabý i v příštím roce," řekl Draghi a připustil odraz tohoto vývoj v prosincové aktualizaci prognózy ECB.
Šéf Evropské centrální banky již včera naznačil zhoršení podmínek v Evropě, když promluvil o vývoji v největší zemi eurozóny. „Německo bylo dosud z velké části izolováno od většiny obtíží jiných částí eurozóny. Poslední data ale naznačují, že poslední vývoj (v eurozóně) začíná dopadat i na Německo,“ uvedl Mario Draghi ve včerejším projevu na konferenci ve Frankfurtu. Dodal přitom, že spuštění v září avizovaných intervencí ECB na sekundárním trhu dluhopisů by mělo pozitivní vliv i na Německo. "Celková aktivita v eurozóně je slabá a zůstane slabá v krátkodobém výhledu. I proto jsou inflační rizika velmi slabá" řekl guvernér ECB.
Co dál?
Následně v sekci otázek novinářů prezident ECB sice uvedl, že dnes sice došlo k diskusi o všech nástrojích ECB - tedy včetně snižování sazeb - centrální banky však zatím neřešila, jak bude postupovat dále. Draghi ovšem zopakoval, že ECB zůstává připravena začít nakupovat dluhopisy v rámci OMT. Zazněla také již minule využitá slova o tom, že ECB již oznámením OMT zlepšila důvěru trhů a nyní je řada na vládách, které musí přijít s řešením krize.
ECB program OMT přijala v září, zatím jej ale nezačala používat. Program by měl pomoci zadluženým zemím eurozóny, jimž se prodražila obsluha státního dluhu. ECB nicméně trvá na tom, že pokud chce některá země pomoci ECB využít, musí o ni nejprve aktivně požádat a následně se řídit dalšími podmínkami. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Španělsku. "Podmínky OMT jsou jasné a my jsme připraveni jednat. Program OMT, jak víte, je plně efektivní brzdou, která byla navržena tak, aby eliminovala v eurozóně největší rizika," řekl dnes Draghi. "K žádosti Španělska nemám žádný komentář. Toto je plně v rukou vlád," dodal.
ECB si vytyčila střednědobý cíl držet inflaci v eurozóně těsně pod úrovní dvou procent. V říjnu meziroční míra inflace v eurozóně klesla podle předběžných údajů na 2,5 procenta ze zářijových 2,6 procenta. Tempo růstu cen by se ale podle ekonomů mělo v měnové unii blížit k vytyčenému cíli spolu s tím, jak se eurozóna se propadá hlouběji do nové recese. To ECB umožňuje sledovat nadále uvolněnou měnovou politiku. Ekonomové podle agentury Reuters očekávají, že ECB ještě letos dál sníží základní úrokovou sazbu z nynějšího rekordního minima 0,75 procenta.
Po posledním jednání ČNB, které minulý týden přineslo snížení sazeb na nové historické i technické minimum 0,05 procent, se dále rozevřely nůžky mezi nastavením klíčového nástroje měnové politiky mezi námi a okolními zeměmi platícími eurem. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem zase kupříkladu levnější půjčky na bydlení.
Analytický komentář Patrie naleznete ZDE