Evropská centrální banka v souladu s očekáváním finanční trhů ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na úrovni historického minima 0,75 procenta. Jen drobná část trhu sázela na snížení k úrovni 0,5 procenta, euro po samotném rozhodnutí ECB ve 13:45 mírně zpevnilo, pak ustoupilo pod výchozích 1,2960 na následných 1,2950 USD/EUR.
Na tiskové konferenci od 14:30 guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi uvedl, že samotná otázka změny nastavení sazeb na blízkém horizontu dnes nebyla na pořadu jednání. „Za naším rozhodnutím o ponechání sazeb stojí vývoj cen komodit, růst nepřímých daní v některých členských zemích eurozóny a s tím související vývoj inflace,“ uvedl Draghi. Míra inflace podle něj letos zůstane nad úrovní 2% cíle a postupně klesne pod něj v průběhu roku 2013.
Trh očekával zejména slova Draghiho směrem k uplatnění schválených operací na dluhopisovém trhu – OMT. Guvernér Draghi uvedl, že rozhodnutí ECB otevřít cestu OMT zmírnilo v uplynulých týdnech napětí na trzích. Vlády nyní dle Draghiho musejí pokračovat v implementaci kroků, které vyrovnají fiskální i strukturální nerovnováhy. „Spuštěny budou po naplnění nezbytných podmínek,“ uvedl Draghi k zásahu ECB na sekundárním trhu dluhopisů cestou neomezených sterilizovaných intervencí, směrovaných na krátký konec výnosové křivky – splatnosti od jednoho do tří let. Mířil tak na podmínku, dle které musí předmětná země (zejména Španělsko) nejprve požádat o finanční pomoc ze záchranného mechanismu ESM a zásah na primárním trhu dluhopisů, teprve poté může ECB zasáhnout na sekundárním trhu vládních dluhopisů země. „ECB je připravena spustit OMT ihned, rozhodnutí je na vládách,“ uvedl jasně Draghi. Euro k americkému dolaru po jeho slovech nejprve vystoupalo postupně na nová denní maxima 1,3012 USD/EUR při minimu 1,2900 USD/EUR. V růstovém pásmu obchodují všechny hlavní komodity mimo hliník a měď, zlato a stříbro posilují o 0,7 % na 1790, respektive 34,8 USD/unce, ropa WTI o 1,3 procenta nad 89 USD/b, ropa Brent o 1,6 % na dosah 110 USD/b.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

K vývoji ekonomiky v eurozóně guvernér Draghi uvedl, ekonomické indikátory potvrzují slabost ekonomiky také ve třetím čtvrtletí roku a slabá zůstane v krátkodobém výhledu. „Rizika růstu existují směrem dolů,“ řekl Draghi. Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta. Očekává se, že klesne také ve třetím čtvrtletí, a eurozóna by se tak vrátila do recese. Ta je technicky definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Samotná ECB v září zhoršila výhled vývoje HDP v letošním roce na -0,4 % z původně předpovídaných -0,1 %. Potlačená dynamika úvěrů ze strany bank je pak dle Draghiho odrazem averze k riziku. Banky dle něj musejí dále posílit svou odolnost a státy stav fiskální politiky.
Evropské centrální bance po rozjezd oznámených intervencí stále chybí jasné vyjádření Španělska o potřebě finanční pomoci a jejím rozsahu. Španělsko zase od ECB očekává vyjádření, v jakém rozsahu na dluhopisovém trhu zasáhne – jak silně stlačí výnosy – pokud se Španělsko rozhodne přijmout finanční pomoc. Dluhovou krizí zasažené země podle Draghiho učinily nemalý pokrok a rychlá ratifikace fiskálního paktu by byla nápomocným krokem k postupnému tlumení krize. Portugalsko je dle Draghiho příkladem zásadního pokroku a také Španělsko dle něj učinilo značný pokrok, pokud jde o rozsah přijatých opatření. „Je na Španělsku, aby se rozhodlo, jaké programy jsou pro něj dostatečné a podmínky jejich získání nemusejí být nutně bolestné,“ uvedl guvernér ECB.
Španělské dluhopisy po dnešních aukcích dvouletého, pětiletého a patnáctiletého dluhu rozšiřovely ztráty, aktuálně se španělský ani italských dluh příliš nevzdalují včerejším úrovním. Jak jasně uvedl Draghi, posun ze stávající situace je v rukou Španělska. „Na co lidé zapomínají je to, že odkupy dluhopisů ECB jsou pouze komplementární části plánu vlád na pomoc zasaženým zemím. Pokud premiéři Rajoy a Monti nejsou spokojeni s podmínkami či zapojením MMF, musí je dojednat do přijatelné podoby a ne si stěžovat či vyčkávat na ECB,“ uvedl již před rozhodnutím ECB člen řídící rady ECB Athanasios Orphanides.
Na dotaz směrovaný k případné další pomoci Řecku Draghi uvedl, že ECB opakovaně uvádí, že se nebude svými pozicemi účastnit jakékoli budoucí restrukturalizace řeckého dluhu. "To by bylo přímým monetrálním financováním," řekl jasně.