Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Peake: Dopravu převezme MPO ministra Kuby (ODS). LIDEM připadne obrana

Peake: Dopravu převezme MPO ministra Kuby (ODS). LIDEM připadne obrana

05.12.2012 9:27
Autor: ČTK

Liberální demokraté podle své předsedkyně Karolíny Peake přepustí ODS ministerstvo dopravy, které by se mělo sloučit s ministerstvem Martina Kuby (ODS). Výměnou by získali ministerstvo obrany. Jméno kandidáta do vedení tohoto úřadu ale Peake před dnešním jednáním s premiérem Petrem Nečasem (ODS) říci nechtěla.

Peake pouze uvedla, že "není několik variant jmen". Nepotvrdila ale novinářům spekulace o tom, že by právě ona měla být nástupcem Alexandra Vondry (ODS).

"Předsednictvo strany LIDEM se dohodlo na tom, že půjdeme na jednání s panem premiérem o možnosti výměny resortů mezi ODS a LIDEM v souvislosti se slučováním některých úřadů a redukcí agend," uvedla Peake. Připomněla, že sama navrhla sloučení ministerstev dopravy a průmyslu a obchodu, které by se mělo změnit v ministerstvo hospodářství. To, že LIDEM získá obranu, je podle Peake "nejpravděpodobnější možnost". Záložní varianta podle vicepremiérky není.

Proti výměně byla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová, podle svých slov jako jediná. "Zastávám názor, že by strana LIDEM měla zůstat na ministerstvu dopravy," řekla novinářům s tím, že ale slučování agend kvůli úsporám podporuje.

Premiér Petr Nečas slučování ministerstev podporuje. "O slučování ministerstev usiluji dlouhodobě, a proto je to krok správným směrem. Odpovídá také mým dosavadním jednáním s předsedkyní strany LIDEM Karolínou Peake. Nelze ho však provést bez změny řady zákonů což si vyžádá určitý čas. Nemůže proběhnout hned," sdělil Nečas ČTK.

Také podle místopředsedkyně strany LIDEM Navrátilové bude slučování resortů běh na dlouhou trať. "Já neříkám, že to bude ze dne na den, já si myslím, že budeme rádi, když to zvládneme do konce volebního období," uvedla v pořadu Události, komentáře České televize. Post ministra dopravy tak zřejmě do té doby zůstane zachován. "Já předpokládám, že bude obsazen ministr dopravy, protože bez toho by to nešlo," dodala Navrátilová v ČT.

Peake podotkla, že její návrh počítá také se slučováním dalších ministerstev a hlavně podřízených organizací, u nichž je možná největší redukce. Do roku 2014 by tak stát měl ušetřit alespoň 12 miliard korun, dodala Peake, záležet ale bude na dohodě ve vládě.

Aktuální ministerská rošáda je spojena s odchodem Pavla Dobeše (LIDEM) z vedení ministerstva dopravy, který sama strana požadovala kvůli přetrvávajícím problémům s centrálním registrem vozidel. Na jeho místo Peake navrhla svého spolupracovníka z Úřadu vlády Roberta Vacka, premiér ale jeho nominaci odmítl. Minulý týden svůj odchod oznámil ministr obrany Alexandr Vondra, oficiálně kvůli ztrátě podpory voličů, která vyšla najevo při jeho říjnové prohře v senátních volbách. 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y