Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lukoil se stahuje z Kolumbie. Růst produkce v zahraničí nestačí kompenzovat pokles domácí těžby ropy

Lukoil se stahuje z Kolumbie. Růst produkce v zahraničí nestačí kompenzovat pokles domácí těžby ropy

13.12.2012 17:54
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruská ropná společnost Lukoil opouští blok Kondor v Kolumbii. Soukromý těžař zde nenašel dostatečné zásoby, které by se daly komerčně využít. Licenci na průzkum a těžbu od Lukoil Overseas, mezinárodní divize společnosti, koupila místní Omega Energy. Ruský těžař krok popsal jako „optimalizaci portfolia aktiv“.

Kondor byl jediným blokem v Kolumbii, kde Lukoil působil. Smlouvu o účasti na průzkumných pracích podepsal se zástupci kolumbijského státního podniku Ecopetrol v roce 2002, načež se se 70% podílem stal operátorem bloku. Podle dohody mělo být ohledání ropného naleziště dokončeno během šesti let a v případě objevu komerčně využitelných zásob měla těžba začít do 22 let. Své závazky vůči kolumbijské vládě prý Lukoil splnil. Vyhloubil jeden vrt, ale na ropu nenarazil. V červenci roku 2009 kvůli tomu Lukoil odepsal náklady ve výši 27 mil. USD.

Kondor se nachází v předhůří And, zhruba 60 km od největšího ložiska v zemi Cusiana-Cupiagua. Když Lukoil do Kolumbie vstupoval, plánoval rozšířit spolupráci s Ecopetrolem, který je hlavním provozovatelem Cusiany. Dohodu se však uzavřít nepodařilo a v roce 2009 se ruský těžař vydal hledat partnera, který by spolufinancoval vyhloubení nového vrtu. Obrátil se přitom na francouzský koncern Total, který pracuje na sousedním bloku. Francouzi ale nabídku nepřijali.

Lukoil o odchod z ložiska usiluje už od loňska. Cena, za níž nakonec Omega Energy právo na další práce na Kondoru získala, není známa. Je však nepravděpodobné, že by ruský těžař dostal zpátky to, co utratil za průzkum a hloubení vrtu. Podle analytiků je provincie, kde se Kondor nachází, bohatá ropu i plyn. Lukoil měl zkrátka při přidělování smůlu na hluché místo.

Zahraniční aktivity Lukoilu se jinak rozvíjí úspěšně. Těžař má po celém světě 27 ropných a plynových projektů, hlavně v Kazachstánu, Iráku a Uzbekistánu. Uhlovodíkové zásoby společnosti mimo území Ruska činily k 1. lednu 2012 přes miliardu barelů ropného ekvivalentu, těžba loni dosáhla 61,2 mil. barelů (plyn i ropa), přičemž letos má našlápnuto na 18% růst na 72 mil. barelů. Těžařské aktivity v zahraničí tak nabírají na dynamice. V posledních pěti letech Lukoil Overseas zvyšoval produkci v průměru 5% tempem.

Za poslední tři roky Lukoil spustil nové projekty ve Venezuele, Sieře Leone, Vietnamu a Rumunsku. Za zvýšeným tokem investic do zahraničí stojí vysoká daňová zátěž v Rusku a také ztížený přístup na nová ložiska v arktickém šelfu, který si pro sebe vyhradili státní giganti Gazprom a Rosněfť. Do tří let hodlá Lukoil produkci v zahraničí víc než zdvojnásobit.

Společnost se v posledních letech potýká s poklesem domácí produkce, hlavně kvůli vyčerpávání velkého ložiska Južno-Klučinskoje v oblasti Timan-Pečora, které se na celkové těžbě podílí z 22 %. Loni tak celková produkce Lukoilu klesla meziročně o 5,5 % na 90,7 mil. tun ropy, z nichž 6 milionů tun připadlo na ložiska v zahraničí. Letos se očekává stagnace na loňské úrovni. Těžbu na západní Sibiři se prý podařilo stabilizovat.

(Zdroje: Kommersant, Lukoil Oversesas Corporate Report 2011, RIA Novosti, World Oil)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC