Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržby v řeckém maloobchodě v říjnu propadly nejvíce za dva roky

Tržby v řeckém maloobchodě v říjnu propadly nejvíce za dva roky

31.12.2012 16:02
Autor: ČTK

Meziroční propad tržeb v řeckém maloobchodě se v říjnu dále prohloubil kvůli pokračující ekonomické recesi a rekordně vysoké nezaměstnanosti. V meziročním srovnání se tržby snížily o 18,1 procenta, což byl nejvyšší pokles za téměř dva roky. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. 

V září se obrat maloobchodu podle objemu snížil po revizi o 11,8 procenta. Pokles v říjnu byl nejvyšší od prosince 2010, kdy maloobchodní tržby klesly o 19,4 procenta. 

Tržby supermarketů se propadly o 16,7 procenta a obchodních domů o 6,4 procenta. Prodej pohonných hmot a maziv se snížil o 25,2 procenta a oblečení a obuvi o 25,1 procenta. Tržby z prodeje potravin, nápojů a tabáku klesly o 13,5 procenta. 

Rozpočty domácností snižují úsporná opatření, včetně vyšších daní a poklesu mezd ve veřejném sektoru a penzí. Spotřebitelé se také obávají o vývoj nezaměstnanosti, která se v září vyšplhala na rekordních 26 procent. Ekonomika klesá a propad ji čeká i v příštím roce, a to již šestým rokem za sebou, napsala agentura Reuters. 

Příznivé nebylo podle Národního svazu řeckého obchodu (ESEE) pro obchodníky ani předvánoční období. Podle předběžných odhadů se předvánoční tržby snížily meziročně o 40 procent, což byl nejhorší výkon za desetiletí. Podle odhadů svazu za celý rok tržby zřejmě dosáhnou méně než 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč) ve srovnání s 60,5 miliardami eur v roce 2011, uvedla agentura ANSA.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.03.2026
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ
16:01Tržby Alibaby zaostaly za očekáváním, čistý zisk se kvůli investicím propadl o 66 procent
15:34MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:35ČNB úrokové sazby nezměnila
13:38Braňo Soták: Všechny segmenty Micronu jedou na plný plyn, trh je ale ostražitý  
13:20Íránské útoky na energetickou infrastrukturu straší trhy. Katarské LNG může být mimo provoz i několik měsíců
12:54Colt CZ a Explosia prohlubují spolupráci. Poptávka po zbrojní produkci je trojnásobná, kapacity nestačí
12:15Íránská válka eskaluje s útoky na energie a Fed trhům také nepomohl  
12:06Akcionář CSG vyzval skupinu k odkupu svého podílu, chce údajně 35 miliard
11:55Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3019003253
11:10Silné výsledky i výhled Micronu kazí vysoké kapitálové výdaje. Akcie klesají
10:33Cena plynu pro evropský trh prudce roste kvůli vývoji na Blízkém východě
10:00Rozbřesk: Koruna zůstává pod tlakem, ČNB jí dnes nepomůže
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba