Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Německý průmysl v útlumu? Objednávky za listopad propadly, ale vláda mluví o obratu

    Německý průmysl v útlumu? Objednávky za listopad propadly, ale vláda mluví o obratu

    08.01.2013 12:29, aktualizováno: 8.1. 13:28

    Aktualizováno

    Co ráno naznačil propad vývozu, potvrdily v poledne průmyslové objednávky podniků: Ve čtvrtém čtvrtletí se motoru růstu německé ekonomiky nedařilo. Podnikové objednávky za listopad klesly o 1,8 procenta meziměsíčně a o 1,0 procenta meziročně. Při bližším pohledu na statistiku přitom největší ekonomiku eurozóny do recese netáhne domácí průmysl, ale zhoršení podmínek v zahraničí.

    Německým ministerstvem hospodářství dnes oznámený vývoj podnikových objednávek za listopad (-1,8 % m/m a -1,0 % y/y) zaostal za očekáváním analytiků. Ti podle konsensu agentury Bloomberg počítali s poklesem objednávek jen o 1,8 procenta meziměsíčně a o 0,4 procent meziročně.

    Říjnový údaj se navíc dnes dočkal revize k horšímu – zatímco původně statistici uváděli meziměsíční nárůst o 3,9 procenta a meziroční pokles o 2,4 procenta. Dnes obě čísla zhoršili o desetinu procentního bodu na +3,8 procenta meziměsíčně a -2,5 procenta meziročně.

    Pozitivně ale působí fakt, že zatímco objednávky ze zahraničí po říjnovém růstu o 6,6 procenta za listopad klesly o 4,1 procenta, domácí objednávky ve stejném období meziměsíčně stouply o 1,3 procenta po říjnovém zvýšení o 0,2 procenta. „Poptávka po průmyslových objednávkách se zjevně stabilizuje a ukazatele sentimentu vykazují mírné zlepšení,“ shrnulo dnes německé ministerstvo hospodářství nové poznatky statistiků.

    Co poslední data znamenají pro vývoj hrubého domácího produktu Německa v loňském roce? Dosud publikované statistiky za říjen a listopad ukazují na souhrnný dvouměsíční růst průmyslových objednávek o 1,6 procenta. Německá ekonomika se tak podle analytiků sice nejspíš nevyhne škraloupu v podobě poklesu HDP v posledním kvartále loňského roku, ale v roce 2013 lze již očekávat minimálně stabilizaci tohoto významného obchodního partnera českých podniků.

    Zítřejší poledne přinese jasnou indikaci vývoje německého průmyslu v polovině čtvrtého kvartálu. Analytici očekávají, že průmyslová výroba Německa v listopadu zpomalila svůj meziroční pokles z říjnových 3,7 procenta na 2,9 procenta. Meziměsíční pokles o 2,6 procenta v říjnu potom podle nich v listopadu vystřídal dokonce růst o celé procento.

    Tempo růstu německé ekonomiky v loňském třetím čtvrtletí zpomalilo na 0,2 procenta z 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Institut Ifo minulý měsíc předpověděl, že za čtvrté čtvrtletí vykáže německá ekonomika pokles o 0,3 procenta.

    (Zdroj: Bundesministerium fuer Wirtschaft und Arbeit, Reuters, ČTK, Bloomberg)


    Čtěte více:

    Německo se podle zaměstnavatelů vyhne hospodářské recesi
    31.12.2012 8:46
    Německá ekonomika se v příštím roce vyhne recesi a dosáhne podobného t...
    Německou ekonomiku čeká letos slušný růst, kontruje kancléřčině pesimismu ministr hospodářství
    07.01.2013 17:19
    Největší evropskou ekonomiku čeká letos silný růst, domnívá se ministr...
    Německý vývoz v listopadu propadl nejvíce za rok, sráží ho slabá poptávka z Evropy
    08.01.2013 9:19
    Německý vývoz se v listopadu překvapivě propadl v důsledku slabé poptá...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university