Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal (-6 %) vydá emisi za 3,5 miliardy dolarů kvůli snížení dluhu, akcie konkurentů rostou

ArcelorMittal (-6 %) vydá emisi za 3,5 miliardy dolarů kvůli snížení dluhu, akcie konkurentů rostou

09.01.2013 16:16
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Až o šest procent níže pod 12,7 USD obchodují akcie největší světové ocelárny ArcelorMittal po zprávě, že kvůli ovládnutí svého dluhu uskuteční největší emisi akcií a konvertibilních dluhopisů od roku 2009. Potíže firmy „odměňují“ investoři růstem akcií konkurentů v sektoru. Například akcie ThyssenKrupp vyskočily o více jak 4 %, rostou akcie US Steel či AK Steel.

ArcelorMittal oznámila, že v zájmu snížení svého zadlužení vydá emisi nových akcií za 1,75 miliardy amerických dolarů a konvertibilních dluhopisů s možností okamžité směny na akcie rovněž za 1,75 miliardy dolarů. Naposledy v roce 2009 firma realizovala rozsáhlou emisi akcií za 3,2 mld. USD. Vedle výnosu z emise chce ArcelorMittal na splácení dluhu upřít veškeré zdroje z prodejů aktiv.

Emisi povede Goldman Sachs v roli globálního koordinátora za spolupráce Bank of America/Merrill Lynch, Credit Agricole a Deutsche Bank.

Vývoj akcií ArcelorMittal v USA za poslední rok (USD/akcie):
001

Postupně Moody’s Investors Service, Standard & Poor’s i Fitch Ratings srazily hodnocení závazků ocelárenské jedničky světa mimo investiční pásmo. Firma oznámila snížení dividendy a přesun produkce do továren s nejnižšími náklady v rámci svého portfolia.

„Opakovaně říkáme, že nejvyšší prioritou společnosti je snížit zadlužení. Tato transakce spolu s výnosy z prodeje majetku umožní celkové zadlužení zásadně snížit,“ uvedl šéf skupiny Lakshmi Mittal. Dle posledních údajů zadlužení ArcelorMittalu dosahovalo 23,2 mld. USD. „Aktuální transakce pomůže firmu nasměrovat je střednědobému cíli dluhu kolem 15 miliard dolarů,“ uvedl ArcelorMittal.

Na ziskovosti oceláren se podepsala krize v Evropě spolu se zpomalením v Číně. Evropu ovládá nadbytek produkční kapacity proti poptávce. „Poptávka na normálním evropském trhu dosahuje 150 až 160 milionů tun ročně, zatímco současná produkční kapacita přesahuje 210 milionů tun,“ uvedla lobbyistická skupina odvětví Eurofer.

V posledním čtvrtletí (3Q12) dosáhl ArcelorMittal nejnižšího zisku za více jak tři poslední roky. Snížení dividendy o 73 % přineslo úsporu jedné miliardy dolarů na umoření dluhu. V minulém týdnu ocelárna oznámila odprodej 15% podílu v ArcelorMittal Mines Canada do rukou čínské China Steel a Posco za 1,1 mld. USD. Samotná rodina Mittalů, která stále drží 41 % akcií skupiny, se do obchodů chce sama zapojit v rozsahu 600 milionů dolarů.
 
Již v prosinci ArcelorMittal oznámil, že sníží účetní hodnotu svého majetku v Evropě o zhruba 4,3 miliardy USD. Důvodem jsou ekonomické problémy na kontinentu, které mají negativní dopad na poptávku a převis kapacit nad ní. Odpisy hodnoty majetku se projeví v účetnictví ArcelorMittal již ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí roku 2012.

ArcelorMittal přes potíže znovu potvrdil celoroční cíl zisku před zdaněním a úroky kolem 7 miliard amerických dolarů a čisté zadlužení kolem 22 miliard dolarů.



(Zdroj: ArcelorMittal, Bloomberg, WSA, Eurofer)


Čtěte více:

ArcelorMittal v Evropě odepíše aktiva za 4,3 miliardy USD, výhled ocelářů se nelepší
21.12.2012 12:28
Největší producent oceli na světě ArcelorMittal (12,95 EUR, -1,76%) dn...
Ocelárna Evraz ve Vítkovicích opět funguje, dohodla se s ArcelorMittal zatím do února
03.01.2013 11:54
Ocelárna společnosti Evraz Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě, jejíž prov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.