Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal v Evropě odepíše aktiva za 4,3 miliardy USD, výhled ocelářů se nelepší

ArcelorMittal v Evropě odepíše aktiva za 4,3 miliardy USD, výhled ocelářů se nelepší

21.12.2012 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší producent oceli na světě ArcelorMittal (12,95 EUR, -1,76%) dnes oznámil, že sníží účetní hodnotu svého majetku v Evropě o zhruba 4,3 miliardy USD. Důvodem jsou ekonomické problémy na kontinentu, které mají negativní dopad na poptávku.

Odpisy hodnoty majetku se podle dnešního prohlášení projeví v účetnictví ArcelorMittal již ve výsledcích za právě probíhající čtvrté čtvrtletí letošního roku. Akcie ArcelorMittal v reakci na dnešní nečekané oznámení ve Frankfurtu padají až o 3 procenta, což je největší propad od 31. října.  

Evropský ocelárenský průmysl se potýká již dlouhou dobu s nadměrnou kapacitou výroby. Hospodářský pokles regionu se pak dotkl poptávky. ArcelorMittal již kvůli tomu zavřel vysoké pece ve Francii a Belgii. Podle firmy letos poptávka po oceli v Evropě klesla o osm procent a od roku 2007 je nižší již o 29 procent. 

Odpisy majetku jsou pouze účetní položkou. Nebudou mít vliv na čistý dluh ani provozní zisk firmy. Analytici společnosti StarMine odhadují, že ArcelorMittal by měl letos vykázat čistý zisk 524,5 milionu dolarů a provozní zisk 7,1 miliardy USD, napsala agentura Reuters. Citi (40,17 USD, 1,83%) dodává, že jestliže ke konci roku 2011 vykázal ArcelorMittal goodwill z evropských aktiv asi 4,97 miliardy USD, takže firme po dnešním oznámení zbyde asi 700 milionů USD.

Horší než samotné oznámení odpisů je podle analytiků švýcarské UBS (14,67 CHF, -2,40%) ale krátké zhodnocení výhledu do budoucna. ArcelorMittal totiž dnes spolu s oznámením odpisů uvedl, že očekává pokračování slabého prostředí v rámci evropského ocelářství i blízké a střednědobé budoucnosti.

Do skupiny ArcelorMittal patří i největší česká ocelárna ArcelorMittal Ostrava. Ta zaměstnává přes 4100 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi má více než 8000 zaměstnanců. Roční kapacita výroby společnosti je tři miliony tun oceli.

ArcelorMittal se podílí na světové produkci oceli 6 až 7 procenty. Jeho tržby jsou proti nejbližšímu konkurentovi více než dvojnásobné.

 

 

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, UBS, Citi)


Čtěte více:

Ocelárenská jednička ArcelorMittal se s dluhem nevyrovná, míní Moody’s a sráží rating do prašivého pásma
06.11.2012 16:48
Celosvětové největší ocelárenská skupina ArcelorMittal přišla o hodnoc...
České ocelárny kvůli drahé elektřině zavřou, varuje šéf Vítkovic Světlík (+komentář k NWR)
12.11.2012 14:58
Podniky začínají pociťovat vysoké ceny elektřiny a část z nich, včetně...
Jelínek (NWR) na Patria.cz: Ocel zůstává nenahraditelná a uhlí také. Stále chceme vyplácet 50 % zisku na dividendách
14.11.2012 18:01
„Ocelářská produkce v našem regionu zůstane, dokud zde bude poptávka p...
Evraz bude asi prodávat majetek, žhavým kandidátem jsou Vítkovice Steel
21.11.2012 18:24
Největší ruská ocelářská společnost Evraz bude asi prodávat majetek a ...
Ocelárna Evraz Vítkovice Steel se má znovu rozjet 3. ledna (+komentář k NWR)
20.12.2012 11:56
Ocelárna společnosti Evraz Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě, jejíž prov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university