Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rio Tinto překvapuje odpisem 14 miliard dolarů. Šéf okamžitě odstupuje a akcie padají. Signál pro další těžaře?

Rio Tinto překvapuje odpisem 14 miliard dolarů. Šéf okamžitě odstupuje a akcie padají. Signál pro další těžaře?

17.01.2013 9:49, aktualizováno: 17.1. 13:15

Aktualizováno

Nemilou zprávu přineslo dnešní ráno akcionářům druhého největšího těžaře na světě. Rio Tinto přiznalo nutnost odepsat 14 miliard dolarů z hodnoty svých akvizic, což se promítne již ve výsledcích za loňský rok. Generální ředitel Tom Albanese a další vysoce postavený činitel firmy zároveň "po vzájemné dohodě" oznámili svou okamžitou rezignaci. Akcie v první reakci v Londýně padaly nejvíce od srpna loňského roku.

Problém australského těžaře Rio Tinto (3337 GBp, -3,50%) vznikl z části v Mosambiku, kde firma v roce 2011 koupila těžaře uhlí Riversdale Mining. Společnosti se ale nedaří podle plánů a tak firma dnes oznámila nutnost odepsat asi 3 miliardy  dolarů z její hodnoty. Dalších až 10 miliard dolarů Rio Tinto podle dnešní zprávy odepíše z hodnoty svých aktivit v oblasti těžby hliníku. 

Dalších až 10 miliard dolarů Rio Tinto podle dnešní zprávy odepíše z hodnoty svých aktivit v oblasti těžby hliníku. „Nacházíme se v odvětví, které nadále zaznamenává značné nepříznivé změny v globálu,“ uvedl na omluvu tohoto kroku předseda představenstva Rio Tinto Jan du Plessis. Výši odpisů označil za "neakceptovatelnou". Výsledky hospodaření za 4Q12 představí firma 14. února.

Akce a reakce
 
Doug Ritchie, který před dvěma lety pro Rio Tinto vedl převzetí mosambické firmy za 3,9 miliardy australských dolarů, dnes dal na stůl svou rezignaci spolu s generálním ředitelem společnosti Tomem Albanesem, který měl nad akvizicemi dohlížet. Novým šéfem společnosti se s okamžitou platností stává třiašedesátiletý Sam Walsh, který je analytiky vnímán pozitivně, protože doposud stál ve firmě v čele nejziskovější divize těžby železné rudy (asi 80 % ročního zisku Rio Tinto). 

Akcie Rio Tinto dnes po ranní překvapivé zprávě o 14miliardovém odpisu propadly v úvodu obchodování na londýnské burze až o 5 procent, což je nejhorší denní propad od 15. srpna. Následně se ale ztráty titulu ustály u 3,5 procenta a korekce ztrát pokračovala až k poledním dvěma procentům. Vzrostly také sázky na neschopnost společnosti dostát svým finančním závazkům, když její kontrakty CDS vzrostly o 4,25 bazického bodu na 88,75 bps, čímž se dostaly na více než měsíční vrchol.

Začátek velké čistky?

Evy Hambro, portfolio manager fondů BlackRock, které podle informací agentury Bloomberg drží asi 9% podíl australského těžaře Rio Tinto, nezastíral fakt, že dnešní zpráva je pro něho „velkým zklamáním“.

Hambro označil akvizici mozambického těžaře uhlí Riversdale Mining za významnou chybu a celý dnes oznámený několikamiliardový odpis Rio Tinto lze podle něho vnímat jako velký úklid dříve napáchaných škod, ale také jako možný signál pro akcionáře dalších těžařů uhlí.

„Nedivil bych se, kdybychom se dočkali dalších odpisů u dalších společností těžících uhlí,“ upozornil v dnešním rozhovoru pro Bloomberg TV. Těžební společnosti obecně podle něho potřebují větší disciplínu při zacházení s kapitálem.

(Zdroj: AP, Rio Tinto, Bloomberg, Markit, BlackRock)


Čtěte více:

Spotřeba uhlí bude dál růst, říká IEA a čeká, že uhlí dožene ropu
18.12.2012 16:33
Spotřeba uhlí ve světě bude v příštích letech dál narůstat a do pěti l...
Odcházející šéf OKD: Příští rok bude opravdu těžký, ale nakonec se vše otočí
27.12.2012 16:35
„Je pravda, že OKD určitě čeká velmi, velmi obtížný rok 2013,“ říká Kl...
Čína může hodit záchranné lano australské premiérce i těžařům
08.01.2013 12:58
Snaha nového čínského vedení vrátit hospodářský růst druhé největší ek...
NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty
14.01.2013 8:57
Trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem, přiznáv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data