Snaha nového čínského vedení vrátit hospodářský růst druhé největší ekonomiky světa na alespoň 8% tempo by mohla oživit stagnující australský komoditní sektor, a napomoci tak premiérce Julii Gillardové, která se letos při parlamentních volbách bude ucházet o setrvání v úřadu.
Obnovení těžařského boomu by ulehčilo státní kase a přiblížilo Gillardovou k dosažení dříve stanoveného cíle: přebytkového rozpočtu. Ačkoliv jsou australské veřejné finance ve velmi dobré kondici (zadlužení státu činí 23 % HDP), vzhledem k rostoucí tendenci (ještě v roce 2008 dluh nepřesahoval 10 % HDP) v politické debatě převládlo přesvědčení o škodlivosti deficitů.
Opozice labouristickou vládu kritizuje za to, že nedodržela svůj předvolební slib z roku 2010 a zavedla daň z emisí CO2 a že zrušila plány hospodařit letos přebytkově. Navzdory nízké inflaci, 5% nezaměstnanosti a solidnímu růstu ekonomiky, díky němuž Austrálie prožívá třetí dekádu bez recese, Gillardová v průzkumech zaostává za národními liberály Tonyho Abbotta. „Voliči by na přebytek rozpočtu reagovali pozitivně. Sebralo by to i vítr z plachet opozice,“ tvrdí Zareh Ghazarian z Monash University v Melbourne.
Klíčem k úspěchu by měla být železná ruda, která v exportní bilanci země tvoří největší položku. Její ceny se za poslední kvartál díky známkám oživení čínského růstu a velkým investicím do infrastruktury zvedly o 78 %. Lepší podmínky umožnily těžařské skupině Fortescue Metals obnovit práce na rozvoji obřího ložiska Kings v regionu Pilbara, které by mělo do konce roku produkční kapacitu společnosti zvýšit o 40 mil. tun na celkových 155 mil. tun rudy ročně. Podle banky Macquarie se Fortescue letos postará o 50 % růstu globální nabídky železné rudy.
Kotace železné rudy se momentálně pohybují kolem 154 USD za tunu, zatímco v září živořily u tříletých minim kolem 87 USD za tunu. Za nárůstem stojí hrozba letních cyklónů a také očekávání vyšší poptávky čínských ocelářů. Podle prognózy by se průměrná cena rudy měla letos usadit na 120 USD za tunu. Akcie , největšího globálního těžaře s řadou aktiv v Austrálii, od září posílily o 21 %.
Další důležitou komoditou pro australskou ekonomiku je uhlí, jehož je země největším světovým vývozcem. Obzvlášť koksovatelné uhlí putuje ve velkém do čínských vysokých pecí. Podle britské banky by se i jeho ceny mohly vzpamatovat ze současných nízkých úrovní. Vyskladňování oceli v Číně loni proběhlo s větší razancí než obvykle, přičemž opětovné naskladňování zpravidla začíná na konci prosince, uvádí se ve zprávě banky.
Australská centrální banka na svém prosincovém zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na tři procenta. Náklady na úvěry tak klesly nejníže za posledních padesát let, na minimum stanovené v krizovém roce 2009. Kvůli klesající tvorbě pracovních míst v zemi a silné měně banka v čele s guvernérem Glennem Stevensem přistoupila již k šestému snížení sazeb za poslední rok a půl.
Silná australská měna (za poslední čtyři roky posílila o 62 procent) poškozuje vývoz. Podle vládních statistik se listopadová bilance zahraničního obchodu dostala do největšího deficitu od roku 2008. Export komodit byl převážen velkým importem strojního vybavení.
(Zdroje: Bloomberg, RBE, Trading Economics)