Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odcházející šéf OKD: Příští rok bude opravdu těžký, ale nakonec se vše otočí

Odcházející šéf OKD: Příští rok bude opravdu těžký, ale nakonec se vše otočí

27.12.2012 16:35, aktualizováno: 27.12. 18:21

Aktualizováno

„Je pravda, že OKD určitě čeká velmi, velmi obtížný rok 2013,“ říká Klaus-Dieter Beck, člen představenstva NWR (98,7 CZK, 2,81%), ve svém posledním rozhovoru ve funkci generálního ředitele OKD. Nejedná se podle něho ale o problém firmy jako takové, nýbrž o běžný dopad ekonomického cyklu, který těžaře tíží. Podle člověka, kterému zbývá posledních pár dní ve funkci ředitele největšího českého producenta černého uhlí, ale na konci tohoto temného tunelu čekají světlejší zítřky.

„Je třeba myslet na to, že v ekonomice i v těžebním průmyslu jsou výkyvy nahoru i dolů. Zaměstnanci i management by měli myslet pozitivně, využít přínosy organizačních změn, nových technologií i kvalitního dlouhodobého těžebního záměru. Příští rok bude opravdu těžký, ale dříve nebo později se vše zase otočí k lepšímu,“ uvedl Klaus-Dieter Beck v rozhovoru, který dnes firma sama publikovala. 

Také finanční ředitel NWR Marek Jelínek po výsledcích těžební skupiny za třetí kvartál před měsícem uvedl, že s ohledem na obtížný výhled firma připravuje soubor dalších opatření k posílení efektivnosti svých provozů. Mělo by jít především o posílení kontroly nákladů a optimalizaci investičních výdajů prostřednictvím kombinace uvážlivých škrtů a odkladů. „Rád bych doufal, že nepříznivé období bude brzy za námi, ale ne všechny faktory jsme schopni ovlivnit,“ řekl otevřeně finanční ředitel NWR v listopadovém online rozhovoru na Patria.cz.

Dosavadní šéf Klaus-Dieter Beck v září oznámil, že ke konci roku na vlastní žádost z osobních důvodů odchází z čela OKD. Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva těžební společnosti OKD bude od počátku roku 2013 Ján Fabián. Beck byl ve vedení OKD téměř šest let a z firmy úplně neodchází ani nyní. Od ledna zůstane místopředsedou představenstva OKD a členem představenstva NWR.

 
Budoucnost OKD teď závisí mimo jiné na rozšíření těžby do dalších oblastí, například pod Staré Město u Karviné a v orlovské osadě Výhoda. Každé rozšíření těžby ale s sebou nese nemalou míru kontroverze. „My jsme vždycky přecházeli do nových oblastí, které sousedily s aktivními provozy. Vždycky jsme museli jednat s lidmi, kteří byli ovlivněni hornickou činností,“ říká k rozšiřování těžby Klaus-Dieter Beck. A dodává, že společnost OKD podle něj vždy nabízela férovou kompenzaci důlních škod a plánuje stejný postup i nyní. „Žádná jiná alternativa, než kopat uhlí v sousedství ložisek, která jsme vytěžili, pro nás neexistuje,“ přiznává odstupující šéf OKD.

Beck opakovaně dával najevo, že ačkoliv se v regionu těžby OKD už uhlí těží 200 let, zásoby jsou ještě nejméně na dalších 200 let. Technologie podle šéfa OKD zcela jistě v budoucnu natolik postoupí, aby se tato vize mohla naplnit. „Spotřeba uhlí ve světě každý rok roste. Musíme si ale uvědomit, že obrovské zásoby uhlí leží mimo Evropu, kde jsou mnohem benevolentnější podmínky povolování těžby. Největší výzvou pro OKD je proto těžit uhlí ekonomicky, abychom byli konkurenceschopní vůči ostatním oblastem,“ řekl dnes Klaus-Dieter Beck.

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice, těží ho ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má přes 13.000 vlastních zaměstnanců, dalších asi 4000 pracovníků pro firmu zajišťuje těžbu uhlí prostřednictvím dodavatelských firem. Vlastníkem OKD je společnost NWR, kterou většinově ovládá investiční společnost BXR Mining B.V. spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou.

(Zdroj: OKD, NWR, Bloomberg)


Čtěte více:

NWR bude mít nového šéfa představenstva. Goldman Sachs snižuje cíl a nelíbí se mu prostředí
28.06.2012 9:09
Těžební společnost New World Resources bude mít po pěti letech nového ...
NWR: Novým ředitelem OKD bude Ján Fabián
13.09.2012 19:45
Ján Fabián se k 1. lednu 2013 stane ředitelem a předsedou představenst...
NWR (až +7,5 %) ve 3Q s nemalým ziskem, místo očekávané ztráty. Potvrzuje výhled a chystá změny
14.11.2012 8:19
Těžební společnost NWR dnes ráno pozitivně překvapila výsledky za třet...
Jelínek (NWR) na Patria.cz: Ocel zůstává nenahraditelná a uhlí také. Stále chceme vyplácet 50 % zisku na dividendách
14.11.2012 18:01
„Ocelářská produkce v našem regionu zůstane, dokud zde bude poptávka p...
NWR je podle GS již zralé na prodej, ztrátám se prý nevyhne
21.12.2012 9:33
Zhoršující se výhled pro ceny uhlí a nedávný přehnaný růst hovoří pro ...

Váš názor
 • Staré Město u Karviné !!!!!
  27.12.2012 19:48

  Dobrý den, vím, že z Prahy je Karviná město na daleko, předaleko možná skoro na Ukrajině. Takže pane Tesaři, Staré Město u Karviné je stejná hloupost, jako napsat Staré Město u Prahy a myslet tím onu městskou část!!! PROSÍM VÁS DŮRAZNĚ O PUBLIKACI OPRAVY A OMLUVY!!! Lidem, kteří tam bydlí se potopí část města. Velmi děkuji za Vaši rychlou reakci. Mj. podívejte se prosím na mapu: http://www.mapy.cz/#d=ward_4352_1&q=%25C4%258D%25C3%25A1st%2520obce%2520Star%25C3%25A9%2520M%25C4%259Bsto%252C%2520Karvin%25C3%25A1&x=18.527512&y=49.865520&z=13&t=s&p=-1 S pozdravem Petr Pomazal
  • Re: Staré Město u Karviné !!!!!
   02.01.2013 8:39

   Takové maličkosti se v Praze neřeší,Důležitější je, že na ulici Zajíčka( nevím jestli v Praze existuje) neteče voda.
   Homo
   • pchééé
    02.01.2013 9:31

    To ještě není nic proti Ivetě. Iveta jednou někde zapoměla flašku rumu a málem se život v Praze zastavil :-)))
    Jesse
  • Re: Staré Město u Karviné !!!!!
   01.01.2013 23:34

   A do OKD a už jsi psal? http://www.karvina-staremesto.cz/
   Jakub
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data