Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní ekonom ECB: Ekonomika dále klesá, země musejí pokračovat v reformách

Hlavní ekonom ECB: Ekonomika dále klesá, země musejí pokračovat v reformách

21.01.2013 10:49
Autor: ČTK

Evropské hospodářství nadále klesá, členské země eurozóny proto musí pokračovat ve svých reformách. Uvedl to hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB) Peter Praet v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Situace na finančních trzích je sice nyní podle Praeta mnohem klidnější, nelze však ještě tvrdit, že krize v eurozóně skončila. Praet rovněž upozornil, že eurozóna by se neměla spoléhat pouze na ECB.

"Bohužel se stále nacházíme ve fázi, kdy ekonomika v Evropě klesá. Jsou tu jisté pozitivní signály, stále však není jasné, zda jsme dosáhli bodu zvratu," uvedl. "Velkým nebezpečím je, že vlády a další ekonomičtí hráči podlehnou sebeuspokojení a sami nebudou nic dělat. To by byla tragická chyba, která by rychle zničila pozitivní vývoj," dodal.

Reformy v evropských zemích nyní podle Praeta postupují správným směrem a přinášejí již své první výsledky, a to zejména v Irsku. To se bylo v minulosti podobně jako Řecko a Portugalsko nuceno dohodnout s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na záchranném úvěru.

Před přílišným spoléháním na ECB varoval rovněž šéf německé centrální banky Jens Weidmann. "Centrální banky byly v posledních letech vtaženy do role krizových manažerů. Někteří si myslí, že centrální banky jsou jediné, které něco zmůžou. Pokládám takovéto uvažování za špatné a nebezpečné," řekl Weidmann v rozhovoru pro finský list Helsingin Sanomat.

Weidmann rovněž potvrdil svůj kritický postoj k programu ECB pro nákup dluhopisů silně zadlužených zemí eurozóny na sekundárním trhu. "Tento program může přinést značná rizika pro měnovou politiku," uvedl. Dodal, že největším rizikem je, že levnější půjčky sníží tlak na rozpočtové reformy. "Měnová politika může pouze zajistit více času. Je jako lék na bolest, který neodstraní příčiny, ale může přinést rizika a vedlejší účinky," dodal.

ECB minulý měsíc prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu zemí eurozóny pro letošní rok na -0,9 až +0,3 procenta. V předchozí prognóze banka předpokládala, že růst HDP eurozóny bude příští rok v pásmu -0,4 až +1,4 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2026
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše
8:41Výsledky Nvidie či Coltu, SpaceX míří na burzu, evropské futures v červeném  
8:09Colt CZ hlásí rekordní čísla, čistý zisk stoupl o 37 procent
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb