Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Poslanci schválili vládní verzi regulace anonymních akcií

    Poslanci schválili vládní verzi regulace anonymních akcií

    20.02.2013 8:17
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Sněmovna dnes hladce schválila vládní návrh na regulaci anonymních akcií. Firmy je budou muset podle předlohy zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Poslanci předtím zamítli úpravu šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), podle níž by už vydané anonymní akcie mohly dál existovat. Předloha míří k posouzení do Senátu. 

    Pro vládní návrh hlasovalo 160 ze 162 přítomných poslanců. Nikdo nebyl proti, dva se hlasování zdrželi. 

    Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací. 

    Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno. Pokud by si jejich držitel výměnu nezajistil, nemohl by vykonávat akcionářská práva. 

    Pro Suchánkův návrh, který předpokládal i to, že pokud by se společnost s cennými papíry na doručitele chtěla ucházet o veřejnou zakázku, musela by své vlastníky odkrýt, hlasovalo 18 občanských demokratů. Sněmovna zamítla i návrh Věcí veřejných, který předpokládal jen variantu zaknihování akcií, což by prý zaručilo plné odkrytí jejich vlastnictví. 

    Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podotkl, že předloha budí větší míru zájmu, než si podle něho ve skutečnosti zaslouží. Uvedl, že s anonymními akciemi nepočítá už schválený zákon o obchodních korporacích. 

    Premiér Petr Nečas (ODS) je přesvědčen, že vládní návrh je krokem správným směrem, ale není zázračným řešením. "Myslím si, že cesta, která na jednu stranu umožňuje zachování tohoto typu akcií, ale s tím, že je jednoznačně řečeno, kde jsou deponovány údaje o nich a je také umožněn přístup zákonem daným institucím v případě například podezření ze spáchání trestného činu, tak je tím správným kompromisem," řekl ČTK a Českému rozhlasu premiér. 

    Sociální demokraté ale uvádějí, že jde o drobný krůček ke zprůhlednění firem a vlastníky společností bude složité dohledat. Jan Chvojka poukazoval na to, že zákon bude možné obcházet. "Pokud bude chtít vlastník zůstat v anonymitě, založí firmu na Kajmanských ostrovech a český zákon se ho nebude týkat," uvedl. ČSSD už ohlásila, že by předlohu mohla zpřísnit v Senátu, v němž má většinu. 

    Suchánka mrzí, že Sněmovna jeho návrh nepřijala; soudí, že "nebyl špatný". Zdůvodňoval ho mimo jiné nižšími administrativními náklady pro firmy. Se schválenou podobou předlohy Suchánek spokojený není, respektuje však prý vůli většiny. 

    Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela je ale norma rozumný kompromis. Je podle něho důležitá pro rozkrytí struktury některých akciových společností hlavně s ohledem na veřejné zakázky a dotace; samospasitelná prý není. "Zvýšení transparentnosti vynakládání veřejných prostředků je nutné podporovat i dalšími nástroji," uvedl Kužel v tiskové zprávě. 

    Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru, kde žije 60.000, respektive 10.000 lidí.


    (Zdroj: čtk, ČT, ČRo)


    Čtěte více:

    Sněmovna podpořila vládní návrh na regulaci anonymních akcií
    07.11.2012 9:20
    Poslanecká sněmovna podpořila vládní předlohu na regulaci anonymních a...
    Většina akciových společností v ČR má utajeného vlastníka, ukazuje analýza
    14.01.2013 17:04
    Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na m...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data